Ekspress-bussene er redningen
08.06.10 11:14
Ekspressebussene gjør at bensinstasjonen overlever vinteren. Turistene redder sommeren.
Av Odd Gunnar Nordengen
odd.nordengen@dagligvarehandelen.com
- Vi som driver i utkantene har marginal inntjening. Derfor er ekspressbussene blitt en redningsplanke. Hvis de skulle utebli må jeg alvorlig vurdere å endre både åpningstider og vareutvalg i butikken.
Sæming Hanestad som driver Hanestad Servicesenter i Østerdalen, er klar i sitt svar på vårt spørsmål om hvilken betydning de daglige buss-stoppene har for driften.
1,5 millioner
Med sin beliggenhet i Rendalen kommune, er Best-stasjonen et naturlig stoppested for bussene som går mellom Trondheim og Oslo. Den midtveis beliggenheten innebærer skifte av sjåfør og beinstrekk for passasjerene.
Da stasjonen i sin tid fikk forespørsel om å bli et stopp-punkt, la Sæmund Hanestad ned 1,5 millioner kroner i opp-pussing av anlegget. Det innebar blant annet at toalett-kapasiteten ble tredoblet og at mat- og drikketilbudet ble kraftig oppgradert. - Vi tar unna 200 kunder i timen og vi får aldri klager på det tilbudet vi gir de reisende. Det er vi stolte av, sier Hanestad.
Med 50 innbyggere er Best-stasjonen helt avhengig av gjennomgangstrafikken på Riksvei 3 - og ikke minst ekspressbussene.
Stasjonen hadde tidligere en omsetning på elleve millioner kroner. Den er nå redusert til ni millioner. Det skyldes i følge Hanestad at trailersjåførene velger å tanke opp enten i hovedstaden eller Trondheim. Der er dieselen billigere.
Logistikk
Nå er det ikke gjort i en håndvending å ta imot en buss som kan ha opp til 70 passasjerer. Løsningen ligger i at de ringer opp bussen en time før den kommer. Basert på erfaring kan så de ansatte beregne hvor mange pølser, hamburgere, drikke og annet som vil gå med. Er det ekstra mye folk på bussene hentes det inn ekstra hjelp for å ta unna den hektiske toppen.
Legger ned
- Dagen sett under ett betyr at vi egentlig kunne begrenset åpningstiden til mellom 1200 og 1800. Før og etter er det knapt folk innom, sier Hanestad. - Skulle vi miste ekspressbussene ser jeg ikke bort i fra at slike løsninger må vurderes. Et av selskapene som bruker oss, Østerdalsekspressen, legger ned 1. august. Nå krysser vi fingrene for at det andre selskapet, Lavprisekspressen, forsetter kjøringen. Skulle også de bli borte, må vi sette oss ned og tenke nytt.