Edeka vil ha renere mat
14.02.08 11:45
Edeka utvider samarbeidet med Öko-Institut for å begrense bruken av sprøytemidler i landbruket.
Av Stian Vasvik
- Vi overtar nå lederrollen i tysk dagligvarehandel, uttaler konsernsjef Alfons Frenk i Hamburg.
Strengere enn myndighetene
Sammen med anerkjente Öko-Institut i Freiburg, har nå Edeka jobbet fram en foreløpig kravkatalog. Denne skal fullføres i løpet av våren, slik at landbruket kan treffe de nødvendige tiltak foran plantesesongen neste år.
Katalogen omfatter ulike tiltak: En rekke sprøytemidler, som i dag er godkjent av myndighetene, skal ikke brukes av Edekas leverandører. En omfattende database skal opprettes og brukes som varslingssystem.
Regionale leverandører må sertifiseres etter standardene IFS eller GLOBALGAP. I tillegg skal man overvåke at sosiale standarder overholdes i landene hvor produktene dyrkes.
- Hensyn til forbrukerne
Edekas målsetting er redusere innsatsen av sprøytemidler i landbruket - både i Tyskland og andre land hvor frukt og grønnsaker importeres fra.
- Dette er å ta hensyn til forbrukerne i praksis. Vi er stolte av å ha med Öko-Institut på laget, en anerkjent og uavhengig aktør som nyter stor respekt, sier Frenk.
En viktig forutsetning for en effektiv kontroll med sprøytemidler, er imidlertid en harmonisering av regelverket i hele EU. Dette gjelder såvel for hvilke stoffer som er tillatt å bruke såvel som maksimumsgrenser for rester av sprøytemidler i frukt og grønnsaker.
Allerede i fjor skjerpet Edeka kravene til sine leverandører: Selskapet aksepterer kun produkter som maksimalt inneholder 70 prosent av de tillatte maksimumsgrensene for sprøytemidler fastsatt av myndighetene. For leverandører til Edekas egne merkevarer er grensen sågar på 50 prosent.