Fisker på info-skjermen
21.02.08 11:26
Ved den ubetjente fiskedisken har Ica Supermarked Vormsund en informasjonskiosk. Selv om kjøpmann Vidar Aas-Hansen sparer lønnskroner, får kundene fortsatt veiledning om en krevende varegruppe.
- Dagligvarebransjen har hatt sterk lønnsvekst. Samtidig har Mattilsynets krav økt kraftig i omfang, fremholder Vidar Aas-Hansen.
Ica Supermarked Vormsund på Romerike er et av 10 Ica-supermarkeder som har fått ubetjent fiskedisk. Fisk og skalldyr er i stedet pakket på brett. Det gir mindre svinn, men øker samtidig matsikkerheten.
Produktkunnskap og veiledning mangler imidlertid i en ubetjent disk. Hos Ica Supermarked Vormsund er dette tatt hånd om av info-kiosken, som det eneste av de ti supermarkedene.
Mersalg
På skjermen finner vitebegjærlige kunder en åpningsmeny der det bare er å trykke på et av bildene av sjømaten man ønsker.
- Kundene forholder seg interaktivt til skjermen og finner både tekst om tilberedning og oppskrifter. Folk finner 690 fiskeoppskrifter. Informasjonen kan skrives ut umiddelbart eller sendes til kundens hjemme-PC, forklarer markedssjef Idar Warholm i TS ProCon AS, som har levert info-kiosken.
Utskriftsmuligheten er noe av det som begeistrer kjøpmannen mest. Oppskriften kunden får i hånden, fungerer som en handleliste og stimulerer til mersalg av ingredienser på toppen av selve sjømaten.
Over fiskedisken har Vidar Aas-Hansen en bred flatskjerm som er knyttet til info-kiosken. Den kan inneholde både tilbudsplakater og fristende bilder av sjømat. Plakatene har kjøpmannen mulighet til å utarbeide selv.
- Vi fryktet at sjømatandelen ville synke. Den er imidlertid opprettholdt selv om fiskedisken er utbetjent.
200 brukere i måneden
Etter installasjon i august 2006 har info-kiosken i snitt blitt benyttet av 200 kunder i måneden. 50-60 av dem sørger også for å få med seg utskrevne oppskrifter.
- Hvor driftssikker er kiosken?
- Systemet har bare ligget nede noen få ganger, men det har raskt vært løst av ProCon, konstaterer kjøpmannen.
Service er innebygget i de fireårige leieavtalene ProCon tilbyr. Å leie utstyret et supermarkedet trenger koster 1600-2000 kroner i måneden.