Sulten på
påskeegg
13.03.08 10:31
De vaniljefylte sjokoladeeggene til Freia føk ut allerede før påske. Butikksjef Frode Tufte hos Kiwi Vangen på Voss tror Kraft driver rasjonering.
Av Christian Dietrichson
Frode begynte å få påskevarene i hus allerede i uke 6. Nidar var først inn av døren med sjokoladen sin.
- Nå har jeg alle påskevarer i hus. Et av de store volumproduktene er allerede utsolgt.
Mer plass neste år
Freias sjokoladeegg med vaniljekrem er den store slageren Frode ikke får nok av.
- Vi fikk inn to fjerdedels paller og var tomme etter halvannen uke. Kraft rasjonerer eggene.
- Hvorfor er de så knallpopulære?
- Alle liker dem. Det ser ut som om noen kjøper seg et lager når de endelig er å få tak i. Vi ligger dessuten bare 200 meter fra en ungdomsskole.
Frode har fortalt Krafts selger mange ganger at det trengs flere sjokoladeegg, uten synlig virkning.
- Hva med Kvikk Lunch'en?
- Den får vi nok av uansett. Salget går flott.
Kiwi Vangen får nok av alle påskevarer utenom sjokoladeeggene. Mye av det andre gir imidlertid rester som må selges til halv pris etter påske.
- Bygger du et eget påsketorv?
- Det er det ikke plass til på 260 kvadratmeter. Vi utplasserer et assortert utvalg påskevarer der det er mulig i butikken.
Neste år blir det trolig areal til et påsketorv. Innen tre måneder skal utvidelsen av butikken være ferdigstilt. Da får Frode til sammen 600 kvadratmeter å boltre seg på.
Ønsker seg strålende sol
I kommunesenteret Vossevangen der butikkene ligger, er det ikke snø for tiden. I slalåmbakkene og i Myrkdalen tre mil fra Voss sentrum er det imidlertid mer enn nok.
- Betyr det noe at årets påske kommer så tidlig?
- Jeg vet ikke riktig. Bergenserne kommer til hyttene sine nesten uansett. En del kommer torsdag ettermiddag eller kveld. Det virker som de har fire dagers uke. Slik er det ikke i dagligvarehandelen.
Bergenserne reiser ikke bare til Voss, men har hytter også på Geilo og andre steder på den andre siden av Langfjellene. Uvær og kolonnekjøring skremmer, registrerer Frode, som ser dem fare forbi butikken.
- Hva slags påskevær vil du helst ha?
- Strålende sol. Da kommer folk hit til Vossevangen og havner ikke på Amfi-senteret. Solen setter folk i godt humør og gir oss også mange dagsturister.
Bergenserne er særlig trenet i å reagere raskt på fint vær. Mellom de syv fjell gjelder det bare å kaste seg på når det ikke regner.
Ferie under lammingen
Det er mange hytter på Voss, og det bygges fremdeles i Myrkdalen der Voss Fjellandsby er under utvikling. Dalen er et av de snøsikreste områdene på Vestlandet.
- Det er for dem med mange penger, konstaterer Frode.
Penger er et tema også hos Kiwi Vangen, blant annet i form av påskeomsetning.
- Den betyr ikke all verden. I påskeuken har vi en økning på ca. 20 prosent sammenlignet med en vanlig uke.
Juni, juli og august betyr minst like mye som påsken. Salgsflaten legger imidlertid en begrensning på hvor stort påskesalget kan bli.
- Jeg får inn nok folk, men ikke nok varer.
Åpningstidene er neppe begrensningen. Kivi Vangen er påskeåpen fra syv til 21 og fra syv til 16 på påskeaften.
- Er påsken en tøff tid?
- Det spørs. Det kan være like mye å gjøre når ungdomsskolen er åpen og elevene skal handle.
Tøffest er det under Voss Cup for barn og ungdom i juni. Det blir høytrykk i kassene når unge fotballspillere trenger seg på og skal ha sitt.
- Vi har vært oppe i 220 kunder på én time fordelt på to kasser. Det blir i snitt et halvt minutt på hver kunde.
- Etter det trenger du vel litt ferie?
- Den har jeg i slutten av april og begynnelsen av mai når det er lamming. Jeg er odelsgutt og hobbybonde og tar meg halvannen uke. Det er avkobling for meg.
Ferien bidrar ikke bare til avkobling, men også til fårikålen til høsten.
Kiwi Vangen
Kjedetilknytning: Kiwi-kjeden, NorgesGruppen,
region Vest
Foretaksform: eiet ca. 50/50 av NorgesGruppen
og Voss handelslag
Butikksjef: Frode Tufte
Salgsflate: 260 kvadratmeter
Beliggenhet: Voss sentrum
Antall ansatte, alle: 9
Omsetning i 2007: 21,7 mill. netto
i 2008: 25 mill. netto, budsjettert