Metro utvider
RFID-satsning
03.04.08 09:12
Tyske Metro skal nå installere RFID-teknologien i ytterligere 200 hypermarkeder i kjeden Real.
Av Stian Vasvik
Rask avvikling
Metro har lenge satset mer seriøst på RFID enn mange andre internasjonale dagligvarekjeder. Det mye omtalte Metro Future Store Initiative var bare begynnelsen.
Allerede i oktober i fjor rullet Metro ut teknologien i en rekke Real-filialer. Erfaringene har vært så positive at flere butikker nå står for tur. RFID-skannerne monteres ved rampene i butikkenes lagre.
- Alle prosessene rundt varemottak automatiseres og avvikles svært raskt. Vi kan fastslå om leveransene er komplette på sekunder. Dette gjør også at vi kan styre transporten på en helt annen måte enn før, sier Wolfram.
Allerede i dag er 40 prosent av alle paller til Metros tyske cash & carry-markeder utstyrt med RFID-brikker.
Kontrakt til Checkpoint
Valget av leverandør fakt på Checkpoint Systems, som nå styrker en allerede omfattende avtale med Metro.
Den allerede eksisterende delen av avtalen, gjort i 2007, gjaldt RFID-portaler i 100 stormarkeder over hele Tyskland, mens den nye kontrakten nå altså omfatter 200 til. Avtalen skal fortrinnsvis brukes til å effektivisere palle-registrering og case-level-tracking ved stormarkedenes vareinntak. Wolfram, sier Checkpoint Systems løsninger spiller en nøkkelrolle i deres RFID-implementering: - Checkpoint Systems har vist seg å være en svært pålitelig og spennende partner, etter hvert som vår implementering av RFID-systemer går fremover, sier Wolfram og fortsetter:
- Selskapets dype kunnskaper rundt RFID vil også i tiden fremover fortsette å spille en stor rolle i vår implementering av slike løsninger, sier han.
Fornøyd
Også den norske sjefen for Checkpoint Systems, Eirik Øhlschlägel, er svært fornøyd med å ha en partner som satser så friskt på nye og innovative løsninger innen RFID: - Et så fruktbart samarbeid som vi har med Metro gjennom Real-prosjektene viser bare den unike anvendeligheten og mulighetene som finnes innenfor RFID.
Checkpoint Systems engasjerer seg sterkt i å utvikle og utvide RFID-teknologi som kan hjelpe detaljhandlere i å ta steget inn i fremtiden. Dette skjer blant annet gjennom introduksjonen av Evolve, nestegenerasjons suite av EAS (Electronic Article Surveilance)-produkter.
- Denne gjør det mulig for detaljhandelen å behandle svinn og tap på et helt annet nivå enn tidligere, sier Øhlschlägel.