Mer dramatisk enn ventet
03.04.08 09:12
NorgesGruppens markedsandel økte med 1,3 prosent i 2007, mens ICA Norge gikk tilbake 1,5 prosent. Utslagene er kraftigere enn ventet.
Kake til alle
I NorgesGruppens hovedkontor i Parkveien sto jubelen høyt da ACNielsen-tallene kom.
- For forbrukerne vil det ikke ha noen negativ effekt på konkurransen i norsk dagligvarehandel hvis NorgesGruppen skulle passere en markedsandel på 40 prosent.
Av Arne Giverholt og Stian Vasvik
Dagligvarerapporten 2008:
ACNielsens Dagligvarerapport, som ble lagt frem sist fredag, viser at ICA Norge har fått en enda tyngre skute å snu.
En tilbakegang på 1,5 prosentpoeng tilsier en nedgang i omsetningen på hele ni prosent. De spadtak Trond Kongrød er i ferd med å ta må dermed bli svært dype: I 2004 var ICA nesten jevnstor med Coop med en markedsandel på 22,4 prosent.
ICA snart minst
Om tendensen har fortsatt i år er Rema 1000, som øker jevnt og trutt, nå større enn ICA. Særlig tatt i betraktning at man rundt kan plusse på ett prosentpoeng med overtagelsen av Lidl.
Som tidligere troner NorgesGruppen som den store vinneren.
Gruppen nærmer seg nå en markedsandel på 40 prosent etter å ha kapret 1,3 prosent av markedet i løpet av 2007. NorgesGruppens omsetning har omregnet økt med 4,6 prosent i løpet av 2007.
En så høy markedsandel har ingen gruppering i det norske markedet noen gang vært i nærheten av. Tankene går til den forskrekkelse som gjorde seg gjeldende her til lands da ICA ABi Sverige nådde et slikt nivå.
Sterkt totalmarked
I 2007 økte dagligvaremarkedet med 6,7 milliarder kroner, fra netto
110,3 milliarder kroner i 2006 til netto 117 milliarder kroner i 2007.
Omregnet i prosentvis vekst, utgjorde dette seks prosent. Til sammenligning var den generelle prisveksten i 2007 på 0,8 prosent (SSB, konsumprisindeks). Dette er en økning vi knapt kan huske å ha sett tidligere.
Siden 2002 har totalmarkedet for dagligvarer i Norge økt med nær 27 prosent.
Kiwi og Rema øker mest
Blant konseptkjedene er det Kiwi og Rema som har den største økningen: Kiwi fra 10,9 til 11,5 prosent markedsandel, og Rema fra 16,9 til 17,3.
Den siste av de store lavpriskjedene, Rimi, har falt fra 8,0 til 6,9 prosent markedsandel.
Fra 2006 til 2007 har Kiwi gått fra 36 til 66 prosent høyere omsetning enn Rimi.
Blant de store supermarkedskjedene går Meny noe frem, mens Coop Mega, Spar og Coop Obs! alle har tilbakegang.
- Vi har hatt "sekundering" under veis og er glade, men ikke direkte overrasket over resultatet, sier en tilfreds konsernsjef Sverre Leiro til Dagligvarehandelen.
Fredag beordret konsernsjefen marsipankaker sendt ut til alle deler av konsernet med påskriften: "Gratulerer med innsatsen. Stå på videre!"
- Hva er oppskriften på suksessen?
- Det er å bygge stein på stein og ha tro på det vi driver med.
Leiro sier ellers at den sterke veksten i totalmarkedet viser at forbrukerne er villige til å betale for produkter med større bearbeidingsgrad og verdi. Han mener tendensen har gått i retning av at forbrukerne i det daglige er mer opptatt av næringsriktig og fettfattig mat, mens man tillater seg å kose seg i helgene. - I sum et balansert kosthold, fremholder han.
- Og det er klart at dette primært er en god utvikling for våre gode merkevareleverandører, avslutter Sverre Leiro.
- Knaltøfft
Administrerende direktør i Nielsen, Arne Reiler, er krystallklar:
- Konkurransen internt i NorgesGruppen er like tøff som den er mot eksterne aktører: Joker kjemper side om side med Kiwi og Spar - eller Centra og Ultra for den saks skyld.
Reiler tar det heller ikke for gitt at avstanden mellom paraplykjedene vil fortsette å øke i samme takt som vi har sett de siste årene:
- ICA Norge har gjennomført en styrt omorganiseringsprosess, og har utropt 2008 til et år hvor de igjen skal vokse - for første gang på mange år.
Sunnhet vokser
At veksten i dagligvaremarkedet er nesten åtte ganger høyere enn den generelle prisveksten i Norge, tilskriver Reiler forbrukernes bevissthet på områdene helse og miljø samt et større ønske om bekvemmelighet.
- Veksten i sunne kategorier som frukt og grønt, hvitt kjøtt og så videre har drevet mye av veksten. Vi ser også forskyvninger innenfor enkeltkategorier: Forbrukere griper oftere etter sunnere alternativer. Vi ser også en formidabel vekst i relativt nye kategorier som ferske ferdigretter. Det vi hittil har sett som en global megatrend slår nå inn for fullt i Norge. Samlet sett har denne utviklingen økt verdien på norske handlekurver.
Reiler mener det blir svært interessant å se hvordan makroøkonomiske endringer - som høyere rente - vil slå ut på folks valg i 2008.
- Men et spennende år for norsk dagligvarehandel blir det?
- Det tegner det absolutt til, ja.