Coop kjøper britiske Somerfield
17.04.08 13:41
Hovedeierne i Somerfield vil selge. Eneste kjøper er trolig forbrukersamvirket i England.
Etter harde og godt hemmeligholdte forhandlinger selger Nestlé Alcon (øyedråper, kontaktlinser) til Novartis. Dealen er verdsatt til 39 milliarder US$.
Reidar Molthe
Initialt var eierne, Apax Partners, Barclays Bank, Robert Tchenguiz og Kaupthing lite fornøyd med budet på 1,7 milliarder britiske pund, men nå antyder de at tilbudet likevel vurderes som så interessant at forhandlingene kan gjenopptaes. Det ryktes imidlertid at eiendomstycoonen Robert Tchenguiz er sterkt presset av den pågående finanskrisen og at dette skaper konflikter mellom de institusjonelle selgeren, som med unntak av Kaupthing, skal være mindre presset.
I forrige måned solgte Somerfield syv supermarkeder til Tesco for en antatt sum på 100 millioner pund.
Somerfield drives av den tidligere Asta-toppen Paul Mason, og omsatte i fjor for 4,4 milliarder pund. Det gav et driftsresultat på 227 millioner pund. En tommelfingerregel i dagligvaredetalj er at handelen prises til 25 prosent av omsetningen. I Somerfields tilfelle er prisen 38 prosent. Det må anses som en bra pris. Vi tipper dealen snart er i boks og tror selgerne gjør en bedre deal enn kjøper.
Hvis Co-op kjøper Somerfield vil den (Co-op) bli femte største handelsgruppering i Storbritannia med en markedsandel på 8 prosent, mot tidligere i underkant av 4 prosent. Den fjerde største kjeden, Morrisons, har en markedsandel i dag på 11,6 prosent av det britiske dagligvaremarkedet på 125 milliarder pund.
Nestlé sikter mot L'Oréal
Med salget av Alcon går verdens største matvareprodusent ytterligere i retning av å spinne ut aktiviteter som ikke dreier seg om mat, helse og "wellness", sier konsernsjef Peter Brabeck i en kommentar.
Denne strategien har ført til at konsernet kvitter seg med lavmarginprodukter som frosne grønnsaker o.a. for å konsentrere seg om dyremat og iskrem (ante ikke at iskrem var sunt) og for eksempel det nye kaffekonseptet Nespresso (er det sunt også?), forteller toppsjefen til pressen.
I det hele tatt virker forklaringene til Braebeck noe forvirrende, for å si det mildt. Han selger Alcon som har marginer på 33 prosent for å satse på kaffe og iskrem? Nei, pengene skal nok brukes til noe helt annet enn mat og helse.
Konsernsjef Peter Braebeck har lyst på L'Oréal. Nestlé har allerede kontroll på 29 prosent i kosmetikkselskapet gjennom direkte eierskap og aksjonæravtaler som går ut neste år.
Den største private eieren er i L'Oréal er Madame Liliane Bettencourt, datter av firmaets grunnlegger. Hun alene kontrollerer 30 prosent av selskapet! Nestlé kan ikke øke sin eierandel før Bettencourts er gått bort, hun er midt i 80-årene. Men med 39 milliarder dollar på kontoen har Nestlé råd til å vente.
I forrige uke steg L'Oreal med 2,1 prosent, til 83,17 euro per aksje. Bakgrunnen for det var først og fremst spekulasjonene om Nestlé vil bruke sine nye muskler til å overta verdens vakreste selskap.
Nestlé i perspektiv
SEB anbefaler Axfood
Tidlig i forrige uke steg Axfood 3,1 prosent, til 216 kroner på en generelt fallende Stockholmsbørs. Handelsbanken har samtidig endret sine anbefalinger fra selg til kjøp.