Rekord i Migros
17.04.08 13:41
Det sveitsiske forbrukersamvirket Migros er godt rustet for fremtiden, men liker ikke at Lidl er på vei inn i markedet.
Av Stian Vasvik
Sveits frykter priskrig
Migros økte omsetningen 5,9 prosent til 18,5 milliarder sveitsiske francs - vel 92 milliarder kroner - i fjor. Det var særlig overtakelsen av lavpriskjeden Denner som bidro til omsetningsveksten.
Også bunnlinjen viste en fin utvikling, forbrukersamvirket satt igjen med vel fire milliarder kroner etter skatt.
Lavere priser
I fjor reduserte Migros prisene med rundt en halv milliard norske kroner. Denne trenden skal fortsette i år, forsikrer Migros-sjef Herbert Bolliger.
- Vi vil forsvare vår ledende posisjon med alle midler, sier han.
På grunn av tollbarrierer mot EU var Sveits i mange år en oase for dagligvarehandelen. Markedet ble dominert av de to forbrukersamvirkene Migros og Coop.
Ikke bare billigprodukter
Nå angripes harmonimodellen fra flere hold: Forholdet til EU er kraftig liberalisert, om få år skal varer flyte fritt mellom alperepublikken og resten av den europeiske unionen.
For tre år siden etablerte Aldi seg i Sveits, neste år kommer Lidl etter. - Den forsterkede priskampen vil ikke bare begrense seg til billigprodukter, men også i større grad omfatte merkevarer, mener Bolliger.
Han har knapt et år på seg til å posisjonere seg ytterligere i forhold til de tyske lavpriskjedene.