Istrang ved
Nordishavet

Utgave:
19
.
2008
22.05.08 09:36
Også i Vadsø går det mer pølser, is og brus enn vanlig i forbindelse med 17. mai. Ica Nær-kjøpmann Hans Fredrik Esbensen tror likevel ikke kjøpmenn som sier de øker omsetningen på grunn av festdagen.

Av Christian Dietrichson

- Vi gjør ikke store ting for 17. mais skyld, sier Ica Nær-kjøpmannen.
Et display med flagg, sløyfer og andre 17.mai-saker hører imidlertid med. Det er kjeden som sørger for et assortert utvalg festartikler.
I skrivende stund har ikke Esbensen tatt stilling til om han skal få istand et eget 17.mai-torv.
- Jeg ser ikke bort fra det. Det avhenger av tiden.


Godvær generelt bra
17.mai utløser sterk trang til pølser, brus og is hos det norske folk, inkludert vadsøværinger. Ica Nær Vadsø har en egen kjøledisk med tilbud. Før 17.mai skal redusert pris på grillpølser stimulere pølsekonsumet.
- Øker issalget i dagene før 17.mai?
- Det gjør det. Det går mange familiepakninger på seks eller ti samt iskaker og tolitere.
Økt salg av 17. mai-mat kompenserer ikke for tapet av omsetning fordi butikken er stengt på nasjonaldagen, er kjøpmannens erfaring.
- Ifjor ble 17. mai-uken omtrent som en vanlig uke. De som sier at de øker på grunn av 17. mai, tror jeg ikke noe på.
- Hvor mye betyr godt vær i dagene før for omsetningen?
- Godt vær er generelt bra for omsetningen. Godvær i 17. mai-uken betyr ikke mer enn det gjør i andre uker.


Senere vår
17. mai-togene i Vadsø går et par hundre meter unna butikken. Barnetoget har fortsatt stabil oppslutning, mens folketoget holder på å svinne hen. Patriotismen er ikke hva den var i Vadsø.
- Folk har det for godt, mener Hans Fredrik Esbensen.
Kaldt vær betyr kanskje også noe for oppslutningen. I Vadsø har det snødd på nasjonaldagen. Sur vind fra Nordishavet kan også bidra til gåsehud.
- De siste to årene har vi vært heldige og hatt sol17. mai. Det er ofte slik at vi kan gå i dress eller bunad uten ekstra klær utenpå.
"Det er vel fagre stundar når våren kjem her nord" heter det i en nasjonalromantisk salme. Lyse kvelder og grønn natur øker nordmenns livslyst og får kanskje en del til å unne seg mer enn ellers. Om effekten gjelder, kommer den gjerne noe senere til Vadsø.
- Mai er en flott måned i sør, men ikke den beste måneden her oppe. Vi har verken vinter eller vår.
Det skal likevel mer til for å skremme Vadsø-folket innendørs. Hans Fredrik Esbensen skal i hvert fall ut på nasjonaldagen.
- Det blir nok å se på barnetoget og vinke majestetisk. Deretter står en buffet på et av byens utesteder for tur sammen med venner og bekjente.

Ica Nær Vadsø
Kjedetilknytning: Ica Nær-kjeden, Ica Norge,
region Nord
Foretaksform: franchise
Kjøpmann: Hans Fredrik Esbensen
Salgsflate: ca. 550 kvadratmeter
Beliggenhet: 2 km nordvest for Vadsø sentrum
Antall ansatte, alle: 5
Omsetning i 2007: 20,0 mill. netto
i 2008: 18,0 mill. netto, estimert










Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.