Carrefour ser utover

Utgave:
24
.
2008
07.08.08 13:40
Svak vekst i Frankrike gjør at Carrefour satser mer i Asia, Øst-Europa og Sør-Amerika.
Av Stian Vasvik



Regnskapet for annet kvartal viser med all tydelighet at Carrefour har en tøff jobb foran seg. På det viktige franske hjemmemarkedet økte omsetningen bare en halv prosent i månedene april, mai og juni. Dette var langt under markedets forventninger, og aksjen sank tidvis seks prosent.
I forrige uke endret Carrefour i tillegg sin ledelsesstruktur: Modellen med konsernledelse og styre ble erstattet av en operativ ledelse og et forvaltningsråd. Konsernsjef Jose Luis Duran tilhører ikke det nye forvaltningsrådet.


Må ta grep

- Vi kan ikke tillate oss å miste markedsandeler, som vi gjorde i annet kvartal med våre franske hypermarkeder. Vi må ta grep, kommenterer Duran.
I første rekke betyr dette ytterligere prisnedsettelser i Frankrike, og forsterket ekspansjon internasjonalt.
For franske forbrukere er - på grunn av høye energipriser og en svakere konjunktur - langt mer forsiktig med pengene sine enn før. For å bedre marginene, må Carrefour øke omsetningen, påpeker Duran, som er overrasket over hvor drastisk franskmennene strammet livreima i juni måned.
- Både kundefrekvens og gjennomsnittskjøp sank overraskende mye i våre hypermarkeder, sier en åpenhjertig konsernsjef.


Senker prisene

Dette førte til at Carrefour reduserte sine egne prognoser for året som helhet. Nå regner selskapet med at omsetning og driftsresultat vil øke syv prosent i 2008. Tidligere gikk man ut fra et bedre resultat.
Nå vil Carrefour senke prisene i sine hypermarkeder. Dette skal finansieres gjennom konstnadsreduksjoner på konsernnivå.
Samtidig skal verdens nest største dagligvareselskap investere kraftig i Asia, Øst-Europa og Sør-Amerika.
- I stedet for å bruke 200 millioner euro på om- og utbygginger i Vest-Europa, skal pengene flyte til de regioner som har høye vekstrater, forklarer Duran.
Blant annet vil Carrefour bygge 25 hypermarkeder årlig i Kina framover. Det bekrefter en talsmann for selskapet til South China Morning Post. Carrefour har i dag 112 hypermarkeder i Kina, og kniver med Wal-Mart og Tesco om førsteplassen på rankingen over de største dagligvareselskapene i Folkerepublikken.






Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.