Regner med
høyere priser
21.08.08 14:01
Orkla kan se tilbake på et godt halvår, men regner med høyere råvarepriser framover. Det kan gi dyrere mat.
Av Stian Vasvik
Orkla:
- Orkla gjennomførte i første halvår prisøkninger for å kompensere for økt kostnadsnivå, men fortsatt ventes økte råvarepriser og høy kostnadsvekst knyttet til arbeidskraft og energi. Flere av virksomhetene har gjennomført prisøkinger fra 1. juli 2008, blant annet som følge av det norske jordbruksoppgjøret. Ytterligere prisøkninger må påregnes i annet halvår, heter det i selskapets halvårsregnskap.
Vil søke kompensasjon
Orklas norske næringsmiddelproduksjon benytter i stor grad norskproduserte råvarer, som ost, tørrmelk, kjøtt, mel, grønnsaker og poteter.
Årets jordbruksoppgjør innebar at bøndene i vesentlig grad fikk anledning til å øke sine priser i flere bølger.
Første bølge var 1. juli 2008, hvor målprisene på basisråvarene steg med opptil fem prosent. Målprisene er et uttrykk for den maksimale prisøkning bøndene kan oppnå. Neste kjente bølge kommer ved årsskiftet, hvor prisene på basisråvarene kan stige med ytterligere opptil 5 prosent.
- Jeg vil ikke gå innpå hvilke prisøkninger det kan bli snakk om - det er en sak mellom våre kunder og oss. Men vi kommer så langt som mulig til å søke kompensasjon for økte kostnader hos våre kunder, sier direktør for corporate affairs hos Orkla Brands, Håkon Mageli.
I tillegg vil det trolig komme en tredje bølge, da bøndene har en avtale om ekstra godtgjørelse som følge av økning i prisene på kraftfôr og mineralgjødsel.
- Hvor mye denne siste bølgen vil medføre i økte kostnader for oss er enda ikke kjent, og den blir trolig ikke realisert i markedet før på nyåret, kanskje 1. juli neste år.
Kostnadsfokus
Orkla tror ikke på noen normaltilstand for råvarepriser. FNs matvareorganisasjon FAO, OECD og EU-kommisjonen anslår i sine analyser at råvareprisene forblir høye de neste årene, men med kraftige svingninger fra et høyt nivå.
Den viktigste driveren er etterspørselen i enkelte markeder, kort omtalt som "Kina og India-effekten": Stadig flere mennesker spiser mer, de har bedre råd og endrer sine matvaner fra vegetabilske til animalske produkter.
Mageli understreker at det ikke er noen enkel sak å få gjennomslag for økte priser i handelen.
- Samtidig som vi har fokus på egne kostnader, må vi fortsette satsningen på innovasjon for å få frem nye produkter som kundene og forbrukerne vil ha.
Beklager WTO-brudd
- Hvordan reagerer Orkla på bruddet i WTO-forhandlingene?
- Vi beklager at man ikke kunne bli enige i Genève. Omlag 85 prosent av Orklas norske næringsmiddelproduksjon har allerede i dag reell importkonkurranse, først og fremst på grunn av EØS-avtalens lave tollsatser på bearbeidede jordbruksvarer.
En ny WTO-avtale vil føre til at norsk jordbrukssektor generelt vil bli mer konkurranseutsatt og vil, på sikt, medvirke til ytterligere reformer av norsk jordbrukspolitikk, mener Mageli.
Sterkere importkonkurranse og mer liberalisert omsetning av norske jordbruksråvarer kan bety lavere priser og mer kostnadseffektiv produksjon. For den konkurranseutsatte næringsmiddelindustrien er dette ønskelig.
- WTO er et viktig regelverk for handel på tvers av landegrenser som skaper forutsigbarhet. Alternativet er verre. Dette vil fort innebære regionale handelsavtaler, der den sterkestes rett gjelder. Selv om det ble sammenbrudd i Genève nå, er det ikke usannsynlig at forhandlingene tas opp igjen og, forhåpentligvis, ender med enighet om en ny WTO-avtale.
Orkla AS
tall i mill. kroner.
2. kvartal 2008 2. kvartal 2008
Driftsinntekter 17.569 14.049
Driftsresultat 1.138 1.138
Resultat før skatt 2.498 3.053
Resultat etter skatt 1.982 2.736