Multikulturelt
på Karl Johan
11.09.08 12:14
7-Eleven-kjøpmann Abbas Esfrafilzadeh har medarbeidere fra syv nasjoner i staben. Bare USA og Australia mangler av klodens fem kontinenter.
Av Stian Vasvik
De tilsammen 11 heltids- og deltisansatte i kiosken i Karl Johans gate i Oslo kommer fra Norge, Afghanistan, Pakistan, Etiopia og Sverige i tillegg til en norsk-italiener.
Abbas Esfrafilzadeh (31) er selv iraner, og har bodd i Norge i 19 år. Han arbeidet på Ikea Furuset i ni år før han ble 7-Eleven-kjøpmann i mars 2007.
Fungerer perfekt
- Så lenge alle holder seg til regelverket, fungerer vi perfekt som et multikulturelt samfunn i miniatyr, forteller Abbas.
Med så mange nasjonaliteter under ett - og forholdsvis lite - tak, er det klart at kulturelle og etniske forskjeller er noe kjøpmannen må forholde seg til.
Abbas legger derfor stor vekt på å være tydelig og forklarer nøye hva som forventes av hver enkelt. Det skal ikke være rom for misforståelser.
- Jeg er veldig opptatt av at medarbeiderne skal forstå alt som kreves av dem før de signerer kontrakten. De skal heller spørre hundre ganger for være sikre på at de har forstått alt. Det er også en trygghet for meg som arbeidsgiver.
Ulike forventninger
Toleranse og respekt er ikke bare honnørord for Abbas. Han må sette seg inn den enkelte medarbeiders situasjon og ta individuelle hensyn.
Hans personlige egenskaper som leder og menneske er derfor avgjørende for driften.
- Mennesker fra forskjellige kulturer har ulike forventninger, også til jobben sin. En av mine viktigste oppgaver er derfor å kartlegge hvor mye den enkelte vil lære. Slik får alle individuelle utfordringer som gjør jobben spennende for dem.
Abbas passer også på hvordan han uttrykker seg overfor den enkelte for ikke å virke støtende.
- Motivasjonslapper på bakrommet fungerer imidlertid bra for alle, smiler den sympatiske kjøpmannen.
Føler eierskap
Abbas understreker at det ikke er vanskelig å holde kiosken tipp-topp så lenge alle gjør oppgavene de er satt til.
- Det er minimalt å gjøre for hver enkelt når alle yter sitt. Hvis ikke, baller det fort på seg. Neste skift er da hele tiden på etterskudd. Det skal vi unngå.
Mange ønsker bare å jobbe kort tid, men Abbas mener ikke det er et stort problem.
- De som bare vil bli her et par måneder er ærlige og sier det rett ut. Da kan jeg innstille meg på det, og søke etter nye i rett tid.
Han tar seg selv av opplæringen av nye medarbeidere, da sparer han noen penger og er sikker på at alle lærer det samme. I tillegg gjennomgår nyansatte et internettkurs. Etter tre-fire vakter kan de det meste.
Men hyppig rullering betyr ikke at medarbeiderne ikke føler eierskap til kiosken.
- På eget initiativ sjekker flere ansatte hva som skjer hos konkurrentene, og kommer med tips om hva vi bør ta inn i sortimentet eller gjøre annerledes. Da synes jeg vi har kommet et godt stykke på vei.