Melkepulverskandale ryster Kina

Utgave:
31
.
2008
25.09.08 12:53
Kina har i i lang tid lagt lokk på en gigantisk melkepulverskandale. Flere barn er omkommet, over 6.000 er blitt syke.


Av Stian Vasvik



340 barn er behandlet på sykeshus, og 53 av tilfellene karakteriseres som alvorlige.
Av frykt for negativ medieomtale under OL unnlot kinesiske myndigheter å informere om at melkepulveret inneholdt melamin - et stoff som utvinnes av kull og som kan skade nyrene.


Nektet tilbaketrekning

Alle babyene er blitt matet med melkepulveret Sanlu som er fremstilt av en av de største produsentene av melkepulver i Kina.
Sanlu er et joint-venture hvor meierikonsernet Fonterra fra New Zealand har 43 prosent av aksjene.
Allerede i begynnelsen av august ba Fonterra kinesiske myndigheter om å sende ut varsel om tilbaketrekning. De lokale myndighetene nektet imidlertid dette.
Fonterra henvendte seg deretter til regjeringen i New Zealand for at denne skulle øve press på Kina.
På grunn av OL dysset imidlertid kinesiske myndigheter saken ned. De skal også ha forhindret at saken ble kjent i mediene så lenge de olympiske leker holdt på.


Rammer hele industrien

Etter funnene i Sanlu, har nå kinesiske myndigheter - endelig - analysert produkter fra alle aktører i meieribransjen.
Testene avslørte at produkter fra i alt 22 selskaper, deriblant Mengniu Dairy, som er Arla Foods joint-venture-partner, inneholdt melamin.
Myndighetene jobber nå for å løse problemet, som har rammet hele den kinesiske meieriindustrien.
Den foreløpige konklusjonen går ut på at melamin har kommet inn i melken ved de mange uavhengige sentralene for innsamling av melk.
Hit bringer mange bønder kuene sine for å få dem melket. Disse sentralene selger så melken videre til meieriene.


- Dypt beklagelig

I Mengnius produkter ble det fastslått melamin i tre av 28 prøver. Alle tre prøvene er tatt fra produkter som ble produsert i januar i år. Selskapet har ikke mottatt noen henvendelser fra forbrukere som har blitt syke.
Likevel har Mengniu trukket alle produkter fra markedet og i samråd med Arla Foods innstilt all produksjon av melkepulver ved fabrikken i Hohot i Indre Mongolia.
- Situasjonen er dypt beklagelig og sørgelig for alle familier som har bruk for melk av høy kvaliet til sine små barn. Det er ekstremt viktig at man nå jobber grundig og konsekvent for å komme problemet til livs. Bare slik kan forbrukernes sikkerhet garanteres og tilliten til den kinesiske meieribransje opprettholdes, sier konsernsjef i Arla Foods, Peder Tuborgh.
Han understreker at selskapet gjør alt det kan sammen med Mengniu og myndighetene for å sikre kvaliteten.


- Melamin, som også kalles Cyanuramide, er et stoff som utvinnes av kull.
- Kina er verdens største produsent og eksportør av melamin.
- Melamin brukes til overflatebehandling av plast og f.eks. bordplater.
- Melamin er en billig proteinkilde. I tider med stigende råvarepriser fristes noen produsenter til å pumpe proteininnholdet kunstig opp, ved å tilsette melamin.
- Melamin er forbudt i næringsmiddelproduksjon i Kina, men mistanken går nå i retning av at stoffet bevisst var tilsatt den rå melken eller melkepulveret for å øke proteininnholdet.
- Når melamin blandes med visse andre stoffer, kan det skape reaksjoner i kroppen som kan skade nyrene.

(Kilde: Arla Foods)

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.