Balsamico, Pavarotti og Ferrari

Utgave:
32
.
2008
02.10.08 10:38
Modena er kanskje ikke den første italienske byen nordmenn tenker på i Italia. Men Luciano Pavarotti og Ferrari vil være høyt oppe på en liste over hva folk forbinder med typisk italiensk. I de senere årene har mange nordmenn begynt å bruke balsamico-eddik.


Av Bredo Molthe

Alle tre stammer fra Modena. Og alle tre forbindes med eksklusivitet.

Ferrari

Balsamico-eddik er opprinnelig et meget eksklusivt produkt. Den har lange tradisjoner, og er nevnt i dokumenter helt tilbake til 1046. Under den franske revolusjonen var balsamico på listen over varer konfiskert fra aristokratiet. For å kunne selges som Aceto Balsamico Tradizionale må den være lagret i minst tolv år. En flaske, på en desiliter, koster opp mot 300 kr - eller 3000 kroner for en liter. I området rundt Modena finnes det familier som har balsamico som er over 100 år gammel.
De gamle herskerne i Modena - Este Hertugene - sies å ha hatt balsamico som hadde vært lagret i 360 år.

Fiat
Den langtidslagrete balsamicoen er ikke noe man bruker til salaten. Den brukes som dråper over jordbær, et stykke parmesanost eller som en smak alene. Men i Modena og andre steder i Italia er det utviklet seg en industri som med respekt for det tradisjonelle, produserer tilgjengelig balsamico-eddik som kan brukes som et hverdagsprodukt. Disse eddikene er ikke såkalt tradisjonell balsamico, de er for det første ikke lagret lenge nok, men har mange av de karakteristikker som særpreger den fremste eddiken blant alle.
Ettersom etterspørselen etter balsamico-eddik øker og merkevaren blir mer populær har produsentene begynt å utnytte mulighetene i merkevaren. Først ute var den såkalte kremete balsamicoen. I stedet for en flytende eddik, er denne tykk i konsistensen. Den har blitt veldig populær på kort tid. Noe av dens suksess skyldes i stor grad at den gir forbrukeren muligheten til å designe middagstallerkenen slik som tv-kokkene. - Vær kreativ, sier John Power eksportsjef hos Carandini, den familieeide bedriften som produserer Il Torrione balsamico, som importeres til Norge av Haugen-Gruppen.



Salget øker voldsomt

Ifølge Stig Karlsen i Haugen-Gruppen øker salget av balsamico og balsamicobaserte produkter voldsomt. Mens tall fra Nielsen viser at det totale volumet av eddiker gikk ned med 3.1 prosent fra 2006 til 2007, er tallene Karslen legger frem for balsamico-salget helt andre. Interne tall viser at Il Torrione, balsamico-merket til Haugen-Gruppen, økte med 30 prosent i verdi og 26.7 prosent i volum. For Crema Balsamico var salgsøkningen 122 prosent i volum og 101 prosent i verdi. - Det er spesielt hyggelige tall, sier Karlsen.
Totalt har Haugen-Gruppen solgt 71.460 liter i år. Han planlegger å tjene enda mer på suksessen til balsamico. En rekke kremet balsamico-varianter skal lanseres. Ute i butikkene finnes allerede
kremet balasamico med sjokolade, mint og soltørret tomat. Men flere vil komme.

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.