Nå kommer
reintiden
17.11.08 13:03
Årets reinslakting er begynt, og kjøttet gjør solid inntog i butikkene midt i denne måneden. Populariteten blant forbrukerne er sterkt stigende.
Reindriftforvaltningen, det offentlige forvaltingsorganet for reindriften, melder at stadig flere norske forbrukere foretrekker reinkjøtt på menyen. Dette gir seg blant annet utslag i at restauranter kjøper så store mengder, spesielt flatbiff og filet, at disse delene av reinen blir mindre tilgjengelig for dagligvarebutikker. Denne situasjonen håper man nå vil bedre seg ettersom antall slaktet rein har økt de siste årene.
- Jeg har inntrykk av at kundene gjerne vil kjøpe reinkjøtt, men de vet ikke hvor man får tak i det. I Finland har man god erfaring med at reinkjøtt er et lettsolgt produkt dersom kundene vet om at det finnes, sier reindriftssjef Ellen Inga O. Hætta. Reinkjøtt vil være godt tilgjengelig i butikk rundt midten av november når kjøttet fra årets slakt ankommer.
Ikke bare er reinkjøtt rikt på de viktige antioksidantene, det har også det suverent største innholdet av de viktige mineralene sink og selen, noe vi alle trenger for å forebygge alvorlig sykdom som kreft. Det er særlig de naturlige antioksidantene fra urter og bær reinsdyret som beriker kjøttet får når dyra beiter ute på denne måten.
- Dette er kunnskap om kjøttet vi egentlig alltid har hatt og fått overlevert gjennom generasjoner, uten at vi har hatt de vitenskapelige forklaringene. For oss i reindriftsnæringen er det selvfølgelig en ekstra pluss å få dokumentert hvor helsebringende reinkjøttet er, spesielt i en tid der folk generelt er så opptatt av riktig mat og helse, sier reineier Ole Matthis Oskal. Han legger til at kjøttet i år er spesielt fyldig og godt på grunn av veldig gode beiteforhold denne sommeren.