Øl til julematen
27.11.08 08:37
Juleøl til julens matbord er en av nordmenns viktigste juleølsituasjoner. For mange forbrukere er dette en sterk tradisjon, og helt nødvendig for å skape den rette julestemningen. Forbrukerne ønsker fremdeles i hovedsak flaske på julebordet.
Julens kjøttretter
Kraftig mat som ribbe og pølse tåler alt fra moderat fyldige juleøl i kl. D, til kraftig juleøl med medium til høy sødme og bitterhet, men ikke alt for mye fruktighet. Høyt alkoholinnhold er også med å bryte ned fettet i maten.
Røkt mat, for eksempel pinnekjøtt, har også mye saltsmak. Til pinnekjøtt trenger vi et øl som både er friskt, leskende og ikke for kraftig. Et juleøl i klasse D (butikk) med lav til moderat sødme og fruktighet vil oppfylle kravet til friskhet, mens god bitterhet vil møte fettet i maten. Et juleøl med 6,5 % fra polet vil også stå seg godt til pinnekjøttet, fordi fylden somølet får fra alkoholen fint matcher fylden i og det kraftige preget i maten.
Kalkun er i seg selv lys og mager mat. Da bør ikke ølet i utgangspunktet ikke være alt for sterkt og kraftig, juleøl fra butikk vil være god match. Svært mange bruker også Waldorfsalat som er preget av både fett og syre, det tilsier at ølet trenger en del sødme og en balansert bitterhet.
Julens fiskeretter
Gravlaks er en fet fisk som gjerne vil ha følge av et øl som både er friskt og som bryter ned fettet. Det betyr middels sødme og fruktighet, mens bitterheten kan være medium til høy. Juleøl fra butikken vil balanere i fylde sammen med maten, mens juleøl fra polet kan blir for dominerende.
Sild og rakfisk har salt grunnsmak og passer derfor godt sammen med friskt juleøl med lav til medium sødme, moderat fruktighet og gjerne noe tydelig bitterhet. Et relativt lett juleøl fra butikk vil gjøre susen.
Til juletorsken skal ølet være så vinøst som mulig. Det betyr mye sødme, mye fruktighet og moderat bitterhet. De beste ølene til torsk er de sterke juleølene du får på Vinmonopolet, spesielt 6,5 %. De aller sterkeste på 9 % kan bli for krafitge med for stort innslag av karamellmalt som kan ødelegge balansen mellom øl og mat.
Til lutefisk velger du juleøl også etter tilbehøret. Baconfett og ribbefett krever et øl med god bitterhet. Dersom du bruker geitost eller sirup til fisken, bør ikke ølet ha alt for mye fruktighet mens sødmen kan være moderat. Om du sammen med bacon- eller ribbefett foretrekker en skarp sennep som følge til fisken, kan du tillate deg å velge et øl med mye sødme og fruktighet men ikke veldig mye bitterhet. De fleste vil nok foretrekke et juleøl fra butikken, som gjerne har noe mer friskhet enn de sterke variantene fra polet. For mye fylde, sødme og fruktighet kan bli for dominerende og ta oppmerksomheten fra smaken i fisken.
Julens desserter
Også julens desserter kan fint nytes med juleøl, spesielt om den er laget med kremfløte, vanilje eller sjokolade. Også her bør ølet gå mot det vinøse, med mye sødme og fruktighet, som regel velger vi her de sterkeste juleølsortene fra 6,5 % og oppover. Velger du dessert med frukt bør ølet har stort innslag av fruktighet og sødme for å møte syren i maten. Belgiske fruktøl kan også med hell følge fruktdessertene.