Rema vil bli grønnere
22.01.09 13:20
Rema og Bellona signerte nylig en treårig samarbeidsavtale. Rema-sjef Ole Robert Reitan ser mulighet både for økt miljø- og kostnadseffektivitet.
Av Christian Dietrichson
Inngår samarbeid med Bellona
Bellona skal hjelpe Rema til å bli flinkere innen energiøkonomisering, avfallshåndtering, kjøle- og fryseinstallasjoner og transport. Miljøorganisasjonen skal også være med påvirke leverandører slik at emballasjen kan bli mer miljøvennlig.
Et enøk-prosjekt som har redusert energiforbruket i Rema-butikkene med 20 prosent i løpet av tre år og spart kjeden for 15 millioner, er noe av det som har inspirert adm. direktør Ole Robert Reitan.
- Handelen er med å skape miljøproblemer. Derfor trenger vi en avtale som denne.
Skal avdekke potensialet
Rema har ikke vært kjent for å være den ivrigste miljøforkjemperen i dagligvarehandelen.
- Innebærer avtalen med Bellona en erkjennelse av at dere har vært en miljøsinke?
- Detn gjør ikke det. Rema har alltid vært kostnadsfokusert. Miljøeffektivitet og kostnadseffektivitet er mye det samme. Man foretar ikke kvantesprang selv om miljø har blitt en viktig tilleggsverdi, fremholder Ole Robert Reitan.
Coop var første dagligvaregruppering som begynte å heve miljøfanen. I den senere tid har også NorgesGruppen og Ica Norge begynt å vifte med den samme. Rema-sjefen er likevel ikke med på at de andre grupperingene har skjøvet Rema i gang.
- Skulle det være noe press, dreier det seg om ens egen sosiale samvittighet, muligheten for kostnadsbesparelser og forbrukernes miljøkrav. Om næringslivet driver hverandre til å ta mer miljøhensyn, er det uansett positivt.
Ole Robert Reitan tror økt enøk-innsats vil ha størst miljøeffekt. Innen transport er det også mye å gripe tak i.
- Vi har begynt å skrape i overflaten. Samarbeidet med Bellona skal blant annet få frem hvor det er potensial.
Lønnsomhet motiverer
Bellona-leder Fredric Hauge gleder seg over at dagligvarehandelen vil øke miljøinnsatsen.
- Det er morsomt å arbeide med dem som har et forbedringspotensial.
Selv om Bellona stiller sin kunnskap til disposisjon for Rema, mener Hauge at de også har noe å lære av kjeden, for eksempel når det gjelder avfall.
- Avfall er en ressurs som man både kan spare og tjene penger på.
En rekke miljøprosjekter er lønnsomme i seg selv. Bellona-lederen er klar over hvilken motivasjonseffekt akkurat dette kan ha på kjøpmenn og kjeder.
Motivasjonen spiller også en rolle når Bellona velger ut sine samarbeidspartnere.
- En kjede som Rema har mange ledd. Det krever at ledelsen er motivert. Hos Rema har den sett lyset.
Etter dette vil kanskje flere politikere se det samme lys.
- Det har ofte stor effekt når næringslivet og Bellona går sammen. Da er det vanskeligere for politikerne å ikke handle.