Stoler på trofaste kunder
19.02.09 14:49
Kjøpmann Eva Kvalvik hos Joker Hammerfest vil ha Tine-produktene NorgesGruppen har fjernet, tilbake. Hun tror imidlertid ikke hun vil miste kunder på grunn av krigen mellom gigantene.
Av Christian Dietrichson
NorgesGruppen og Tine har ikke blitt enige leveransebetingelsene for en rekke sentrale meieriprodukter. Resultatet er at sentrale merkevarer som H-melk, enkelte typer brunost og enkelte typer Norvegia forsvinner fra hyllene hos Meny, Centra, Ultra, Kiwi, Bunnpris, Joker og Spar.
- Det er trasig. Det dreier seg om populære produkter, påpeker Eva Kvalvik.
Viktige produkter
Helt mørk er situasjonen likevel ikke. Det finnes alternativer, som Synnøve Finden og First Price innen gulost. Når det gjelder yoghurt, er det ikke like greit.
- Her er vi helt avhengige av Tine, for eksempel når det gjelder frokostyoghurt.
Når Dagligvarehandelen ringer, har Eva ennå ikke fått noen klager fra kundene. Så langt har hun alle produktene inne. Når de etter hvert forsvinner, vil det bli følbart ikke bare for kundene, men også for butikken.
- Vi må regne med en nedgang i omsetningen i meieriavdelingen.
Voldsomt stor tror hun likevel ikke den blir.
Eva har ikke tenkt så mye på om det er Tine eller NorgesGruppen som har det største problemet. Uansett er det en situasjon hun håper ikke kommer til å vedvare. Til det er de forsvunne meieriproduktene alt for viktige.
Blir krigen mellom Tine og NorgesGruppen lang, regner Eva med at kundene vil reagere negativt.
- Reaksjonene kommer når folk begynner å merke det.
- Kan du komme til å miste lojale kunder for godt?
- Det tror jeg ikke. Kundene mine er så trofaste at de kommer til å forstå problemet.
Joker Hammerfest
Kjedetilknytning: Joker-kjeden, NorgesGruppen,
region Nord
Foretaksform: kjøpmannseiet
Kjøpmann: Eva Kvalvik
Salgsflate: 400 kvadratmeter
Beliggenhet: utkanten av Hammerfest sentrum
Antall ansatte, alle: 5
Omsetning i 2008: 12 mill. netto
i 2009: over 12 mill. netto