Forsvaret er grunnmuren
19.02.09 14:49
Nærmere 60 prosent av omsetningen kommer fra Forsvaret. Og mer kan det bli. Shell Rena ser lyst på framtiden.
Av Odd Gunnar Nordengen
Shell og 7-Eleven Rena
- Det har gått bra så langt, sier innehaver Tormod Tollefsen. - Det lå flere bensinstasjoner innenfor kommunegrensene tidligere, men de har måttet kaste inn håndkledet alle sammen. Vi har klart oss rimelig bra. Det tar jeg som et tegn på at vi har gjort - og gjør en del riktig.
Nedleggelser
Som så mange andre mindre lokalsamfunn, har også Rena i Østerdalen vært gjennom turbulente tider. Hjørnesteinbedriften Rena Kartong er historie; det samme er Kappa Rena. I tillegg er Riksvei 3 lagt om slik at den tilfeldige trafikken nå mer eller mindre er borte.
- Den er praktisk talt helt borte, sier Tollefsen. - Og vi får ikke lov til å skilte langs riksveien om at her det bensin. Derfor er vi helt avhengige av kommunens egne - og selvsagt Forsvaret.
Rena Leir har utviklet seg til en gigant med et sted mellom 1.500 og 2.000 ansatte - og større skal den bli. Det har sin bakgrunn i blant utbyggingen av et større skytefelt.
Maten er viktig
Shell Rena nyter godt av både Forsvaret som bedrift og de ansattes behov for tjenester. Derfor er godt over halvparten av bruttoinntjeningen på 30 millioner kroner, fra kvinner og menn i grønne klær.
- Mat og drikke er en svært viktig del av tilbudet. Derfor er jeg glad for at 7-Eleven butikken snart er oppe og går, sier Tollefsen. - Stasjonen sto ferdig ombygget fra YX til Shell i fjor høst. Og jeg håper at butikken er operativ i midten av mars. 21. mars er det nemlig klart for årets Birkebeinerrenn og da MÅ vi være i full drift. Ingen driver næringsvirksomhet på Rena med stengte dører den helgen, smiler Tollefsen.