Kjøpmennene er fornøyd

Utgave:
8
.
2009
26.02.09 11:29
Stemmebasert vareplukking i lagrene har både redusert antall feilsendte varer og svinnet.



Av Odd Gunnar Nordengen





ASKO med stemmebasert vareplukking:
Fortsatt er det lagere hvor varene blir plukket etter den gamle måten, men alle vil gradvis gå over til det som kalles stemmebasert plukking. Det innebærer at plukkeren hele tiden kommuniserer med en datamaskin. Han eller hun må - med stemmen - fortelle maskinen en tresifret kode som står på hyllen, antallet kolli som tas ut og på hvilken lastebærer varen skal plasseres.
Pilotforsøk blant annet fra lageret i Drammen, viser en radikal nedgang i antall feil som blir begått. Svinnprosenten er også sterkt forbedret.


Må stole på

- Vi tror selvsagt på ASKO når de sier at feilplukket er redusert, men vi har sjelden tid eller anledning til å kontrollere dette fullt ut. Til det er mengden varer til en butikk som omsetter for 100 millioner, for stor.
Det sier kjøpmann Trond Skjeggerød ved Meny Eiktoppen i Tønsberg. - Tidligere hadde vi labels å forholde oss til. Nå får vi en kolliliste for lastebærerne. Selv om labelsene gjorde det enklere å gjøre kontrollene, måtte vi likevel mer eller mindre stole på det som kom inn gjennom dørene. Skulle vi gå gjennom al,t ville vi ikke fått varene inn dit de hører hjemme, i hyllene, sier Skjeggerød.
Han sier at det fortsatt oppstår enkelte feil, men at barnesykdommene blir færre og færre.


Stikkprøver

Assisterende butikksjef ved Meny Lillestrøm, Stian Akselen, bekrefter det Skjeggerød sier. - Jeg forsøker jevnlig å ta stikkprøver, men med 35 - 40 containere i hver hovedleveranse, så har vi ingen muligheter til å gå gjennom alt. Kollilistene gjør det også vanskelig å kontrollere hvis varene blir spredt rundt, hvilket de ofte gjør.
God eller dårlig kontroll, til tross: Akselen sier at når ASKO bekrefter at feilplukk og svinn er redusert, så er det et korrekt bilde. - Det sier seg selv at så lenge plukkeren hele tiden må bekrefte varene som tas fra reolene, så er det langt tryggere enn de tidligere rutinene uten noen form for bekreftelse.



















Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.