Fra bardisk til Bunnpris
26.02.09 11:29
Butikksjef Aina Pedersen (26) ved Bunnpris Hjellestad utenfor Bergen, har fartstid som bartender. - Fin erfaring inn i butikkfaget, sier hun.
Av Odd Gunnar Nordengen
Opprinnelig kommer blide Aina fra Florø, men familien flyttet til Bergen da hun var 10 år. Etter videregående ble det 7 Eleven nederst i Karl Johan i Oslo noen år, bartender både i Loen og Stavanger, etterfulgt av en periode som vekter. Som vekter jobbet hun blant annet sivil ute i butikk. - Jeg har god erfaring og vet derfor hva jeg skal se etter, smiler hun.
Kastet inn
Tilbudet om ta over Bunnpris Hjellestad kom i fjor sommer. Hjellestad har en stor marina med mye båtturister hele sommeren. Aina ble derfor kastet på dypt vann fra dag en.
- Men jeg fikk god hjelp, sier hun. - Både ansatte med erfaring og folk fra kjeden tok meg over de tyngste kneikene. Og mye lærte jeg med selv etter hvert. Det er utrolig hva vi tar inn, bare vi må.
Vinterhalvåret et en stille tid i butikken. Nå er det påsken og påsketuristene de ansatte ser fram til.
Skjer mye
Aina tror hun kommer til å være i faget i mange år framover. Hun synes det er hektisk, men utfordrende. - Det er nettopp tempoet som kanskje er den største inspirasjonen. I tillegg har jeg sans for å forme min egen hverdag. Og det er moro å komme opp med nye måter å gjøre tingene på. Bunnpris er svært fleksible på den måten. En god idé blir ikke forkastet hvis den passer inn i kjedetenkningen. Det skal Bunnpris ha ros for.
- Hva vil anbefale hvis noen spør da, bartender eller butikk?
- Da ville jeg faktisk si begge deler. Begge yrkene er spennende. Det handler om mennesker, både som kunder og ansatte. Godt miljø er viktig og det skaper vi selv, sier Aina Pedersen.