"Gi jernet" med Coca-Cola

Utgave:
12
.
2009
26.03.09 08:36

Coca-Cola skal i samarbeid med ICA trene opp en person i forfall til å delta på alle de tre Birkebeiner-løpene i sin nye kampanje "Gi jernet".
Av Stine Strandhaug

- Jeg har aldri jobbet så mye med en kampanje som denne. Dette er enorm satsning for oss, og våre samarbeidspartnere, forteller Jørgen Heggelund fra Coca-Cola Drikker.
Coca-Cola Norge har startet opp en kampanje som kalles "Gi jernet".

Skal bli tv-serie
I begynnelsen av kampanjen skal det plukkes ut en person som er ute av trening, som skal trenes opp til å være med på både sykkelrittet, skiløpet og løperittet på Birkebeineren. Denne personen kalles for "Gi jernet helten".
Dette er også et samarbeid med VG-nett og TvNorge, og den personen som blir plukket ut til å delta på dette via casting skal følges både på tv og nett.
- I denne kampanjen ønsker vi å fokusere på sportsdrikken vår Powerade. Sportsdrikk er en naturlig kobling med Birkebeineren, og vi håper at vi kan øke salget av Powerade betraktelig under denne kampanjen. Vi har et godt samarbeid med ICA, sier business manager Espen Jørgensen i Coca-Cola Norge.
Den første delen av kampanjen har startet nå, og det er eksklusivt i ICA-butikkene at denne kampanjen om Powerade promoteres til forbruker.
- Vi ICA er hovedsponsorer til Birkebeineren, og vi leverer all mat og drikke som gis til deltakerne underveis. For oss er det viktig å delta i denne kampanjen for å synliggjøre vår sponsorrolle i Birkebeineren, sier innkjøpssjef Morten Omland i ICA Norge.

Sunnhet og helse
Coca-Cola gjennomførte en lignende kampanje i Irland i 2007, og den slo skikkelig an.
- I løpet av denne kampanjeperioden økte salget av Powerade i Irland med 43 prosent, samtidig ble det en kategorivekst på 16 prosent, forteller Jørgensen.
Et av målene til både Coca-Cola og ICA med denne kampanjen er økt fokus på ernæring, sunnhet og helse. De ønsker også med dette å få folk ut av sofaen.
- Vi ønsker å bevise med denne kampanjen at det er håp for alle å komme i god form så lenge man har satt seg noen mål. "Gi jernet-helten" som blir plukket ut til å delta i denne kampanjen kommer til å få et av Norges beste trenerteam som skal følge ham opp, forklarer Jørgensen.
Kampanjen deles opp i tre deler. Den første delen er allerede i gang, deretter blir det en ny kampanje rett før Birkebeinerrittet på sykkel senere i år, også avsluttes den med Birkebeiner skiløpet i mars 2010.
- I kampanjeperiodene kommer det til å fokuseres mye på å synliggjøre Powerade i butikk gjerne via store salgstorg på gulv. Det som er spennende med kampanjen er at den følges opp over tre ulike perioder, og det er mange samarbeidspartnere her som alle har en interesse med å delta. Vi aner ikke hvor dette kommer til å ende til slutt, men vi har god tro på at vi klarer å øke salget og få kategorivekst, sier Heggelund fra Coca-Cola.

Gi jernet
En kampanje hvor man skal finne en utrent person som skal trenes opp til å delta på alle tre birkebeinerløpene. Denne personen kalles "Gi jernet-helten".
Det er 1808 kandidater som ønsker å delta i kampanjen, men kun en får delta og blir plukket ut via casting.
Det er Coca-Cola Norge som har tatt initiativ til å starte opp denne kampanjen, og de kommer til å promotere sportsdrikken sin Powerade.
En lignende kampanje ble gjennomført i Irland i 2007, og da økte salget av Powerade med 43 prosent.
Gi jernet-helten skal følges på TvNorge hvor Tom Stiansen skal være programleder og mentor, samt på VG-nett.
Målet med kampanjen er økt synlighet rundt Birkebeineren, fokus på helse og sunnhet, samt økt salg av sportsdrikken Powerade.
I både ICA og Coca-cola skal det også arrangeres interne "Gi jernet"-konkurranser for å motivere de ansatte til å komme i form.


Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.