NM i frukt og grønt

Utgave:
12
.
2009
26.03.09 08:36
Frukt og grøntkonkurransen i fjor, den andre i rekken, ble en dundrende suksess. I samarbeid med Dagligvarehandelen har Opplysningskontoret for frukt og grønt bestemt at dette kommer til å bli et årlig arrangement.




Av Reidar Molthe

- Vi har fått så mange positive tilbakemeldinger fra butikker hele landet at vi har bestemt oss for å kjøre dette hvert år fremover. Frukt og grønt er en spennende og lønnsom kategori hvor butikkene kan gjøre veldig mye selv for å utvikle avdelingen. Vi er ubeskjedne nok til å hevde at Norgesmesterskapet i frukt og grønt er med på å dra utviklingen i riktig retning, konstaterer Guttorm Rebnes, daglig leder i OFG.



Fire klasser


Det skal konkurreres i fire klasser; nærbutikk, lavpris, super- og hypermarked. I 2008 var det ICA Nær Bryne, Coop Extra Sandnes, Spar Bønes og Ultra CC Vest som vant sine klasser. Ica Nær Bryne gjentok bedriften fra 2007 og vant nok en gang. Ambisjonene er fortsatt høye. ICA Nær Bryne satser på seier i år igjen.
Selve opptakten til konkurransen bygges over samme lest som tidligere. Hovedsamarbeidspartnere er konsulentselskapet Nielsen og Dagligvarehandelen. Alle butikker i landet som er med i Nielsens scanningutvalg er i prinsippet med i konkurransen. De 16 butikkene som har høyest salgsandel for frukt og grønt målt opp mot totalomsetningen i butikken går videre til runde to etter kvalitetssikring i hver enkelt kjede.
I runde to gjennomfører Nielsen en feltundersøkelse hvor man observerer "selgende miljøfaktorer", "kvalitet", "avsatt plass" og "utsolgtsituasjoner". Hver av de seksten butikkene rangeres i henhold til ovennevnte. I runde tre besøkes butikkene av juryen før den endelige rekkefølgen avgjøres.
- Vi går meget grundig til verks, og er svært opptatt av dette skal være så objektivt som mulig. Til syvende og sist er det imidlertid skjønnet som avgjør hvem som går helt til topps, konkluderer Rebnes. - Noen ganger må vi besøke finalistene flere ganger før vi treffer en endelig dom, smiler han.

Berlin & Fruit Logistica
Vinnerbutikkene får foruten et stilig diplom, anledning til å sende en representant til Berlin og Fruit Logistica, Europas største messe for frukt og grønt. For de fleste vil det heller ikke være noe minus at Berlin er en av verdens mest spennende byer akkurat nå.
I år vil det også bli lagt mye mer vekt på lokal markedsføring gjennom lokalpressen. - Vi vil at vinnerbutikkene skal utnytte prisen til å markedsføre seg enda bedre lokalt, forklarer konkurransens høye beskytter, Guttorm Rebnes. Lokale prisutdelinger med innbudt lokalpresse vil derfor prioriteres høyt når prisene skal foredeles.




Kriteriene for NM:




Selgende miljøfaktorer

- Finnes det forbrukertips tilgjengelig for kunde? - Har butikken sesongaktiviteter?
- Hvilket produkt?
- Hva slags aktivitet er det?
- Er aktiviteten innbydende/selgende- Blir frukt og grønt sameksponert med andre varer? - Er prisen godt kommunisert for kunde?- Er opprinnelsesland godt kommunisert?- Er betjening tilgjengelig for spørsmål?
- Tilrettelagt for selvbetjent smaksprøver




Utsolgtsituasjoner

- Bananer
- Ferdigkuttet kjølt salat
- Gulrøtter
- Isbergsalat
- Tomater



Kvalitet

- Innslag av skadede produkter
- Er presentasjonen innbydende/selgende


Avsatt plass

- Kvadratmeter
- Hyllemeter



Utsolgt situasjon

- Er mestselgende produkter utsolgt i perioden? (basert på Nielsen tall)- Kvalitet- Finnes det innslag av produkter som har ligget for lenge eller er skadet?- Er presentasjonen av varegruppen innbydende og selgende? - Plass avsatt til frukt- og grøntavdeling.- Antall kvadratmeter/hyllemeter til frukt og grønt måles. - Antall kvm butikkareal måles.

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.