Pen topplinjevekst
16.04.09 12:10
Omsetningen i NorgesGruppen økte med hele 15 prosent i 2008. Det er også konsernsjefen, Sverre Leiro, fornøyd med. Litt mer betenkt er han over svekkede marginer.
Av Reidar Molthe
NorgesGruppen
Resultatet før skatt endte på 1 053 (1 560). Det tilsvarer en nedgang på 32 prosent. Egenkapitalen er på sterke 7,1 milliarder NOK. Det motsvarer en egenkapitalprosent på 35,7 prosent. Ingen tvil om at NorgesGruppen er en solid skute både finansielt og forretningsstrategisk. Eierne har god anledning til å ta ut foreslått utbytte på 212 millioner.
Sverre Leiro er veldig opptatt av topplinjen. Dagligvarebransjen dreier seg om høye volumer og smale marginer: Derfor er topplinjevekst så avgjørende.
Handelsmerker et tveegget sverd
NorgesGruppen introduserte First Price i første omgang for å møte konkurransen fra den tyske hard discount kjeden, Lidl. Ifølge konsernsjef Sverre Leiro har det vært en god strategi som har trukket mange prisjegere inn i NorgesGruppens butikker. Ingen lever imidlertid av lave priser og tynne marginer. Leiro bekymrer seg derfor over at strategien har vært for god!
Han argumenterer for at merkevareleverandørene må gå i seg selv og vurdere sine private label strategier.
I dag stopper de maskinene for egne varer klokken 1400 for så å produsere handelsmerker ut dagen. Det gjøres uten modifisere produktene eller endre reseptene. Det er rasjonelt på kort sikt, men på lang sikt undergraver merkevareleverandørene sine egne merker. Det er ikke bra, konkluderte Leiro. Leiro kom i sin tid fra leverandørsiden. Nå retter han en pekefinger til sine leverandører at de må tenke mer langsiktig. De må bli dyktigere på å tenke merkevarer.
NorgesGruppen i tall
2008 2007 2006
Sum driftsinntekter NOK mill. 49 016 42 678 36 620
Driftsresultat (EBIT) 2 169 2 282 2 096
Resultat før skatt 1 053 1 560 1 620
Resultat etter skatt 759 1 199 1 075
Resultat per aksje 17,5 28,2 25,5
Utbytte per aksje (foreslått) 5 8 7