Folkekokker på mobil
23.04.09 13:49
Rema 1000s nettsted Folkekokkene er blitt en suksess.
Blant de øvrige kjedene er det Spar og Eurospar som har kommet lengst med å tilby handlelister på e-post eller sms.
Av Odd Gunnar Nordengen
Folkekokkene.no henvender seg til alle som er glade i mat, og det er tydeligvis mange. Bare i løpet av noen få måneder har det kommet inn over 2. 000 oppskrifter, her er bloggere med alle mulige innfallsvinkler og spennende konkurranser. Folk får handlelisten sendt til mobilen før de går på butikken.
Med TV2
Det siste som er kommet til, er Folkesmaken av Norge, er et samarbeid mellom Rema og TV2. Det handler blant annet om å finne fram til de ulike smakene som preger de forskjellige landsdelene i Norge. Hver uke kåres en vinner som går videre til en finale hvor premien er hvitevarer til en verdi av 50.000 kroner.
- Det tar tid å bygge et nettsted, men målinger viser at vi har 150 000 unike brukere hver måned. Det er vi godt fornøyd med. Vi er tross alt forholdsvis ferske ennå, sier direktør Johan Stålhammar i Rema.
- Vi er den første kjeden som bruker nettet på denne måten bruk og driver nybrottsarbeid. I jungelen av tilbud på nettet er det en møysommelig prosess å nå ut til brukerne. Derfor er det morsomt at vi midt i april hadde 2 300 personer som har latt seg registrere som såkalte folkekokker.
Handlisten
Verktøyet som er utviklet for å få sendt handlelisten som en sms til mobilen eller som en e-post, er svært enkelt for brukerne. Vi gjorde en test og fra det store utvalget av middagsretter, fikk vi lyst på en grillet entrecõte med potetbåter. Etter noen enkle tastetrykk pep det i mobilen, og denne handlelisten kom på sms.
800 g entrecõte av storfe i skiver
4 ss grillglaze med ananas
12 stk. mellomstore poteter
4 ss olje
1 ts salt
1/2 ts pepper
80 g revet parmesan
200 g frist spinat
Spar er også kommet langt
Et av tilbudene fra Spar innebærer at kunden kan lage sin egen handleliste på basis av den elektroniske tilbudsavisen. Med et enkelt klikk over prisen til varen man ønsker å kjøpe, havner den i handlekurven. Det er også mulig å legge varer som ikke står i avisen, i den samme kurven.
Wap link
En annen variant Spar tilbyr er melde seg på en tjeneste som automatisk sender ut hovedtilbudene. Her er det også en wap-link med tips om hvordan maten kan tilberedes, ulike konkurranser og annet innhold.
- Tilbudene har medført god respons fra publikum, sier Andreas Gjøsund, marketingsjef i Spar. Det viser seg at informasjon sendt som sms er det mest populære. Det skyldes selvsagt at folk bruker mobilen som handleliste i butikken.
- Vi fikk oss en overraskelse da vi målte hvem som var de største brukerne av tjenesten. Det er faktisk kunder mellom 45 og 50 år. Vi hadde trodd de skulle være betydelig yngre, sier Gjøsund.
Ingen planer
Ica Norge har så langt ingen planer om å ta i bruk sms eller e-post med tanke på handlelister eller andre tilbud. Bjørnar Mikkelsen i informasjonsavdelingen sier at dette selvsagt kan endre seg.
Heller ikke i Coop er det umiddelbare planer om ta i bruk sms eller e-post.