Hjelp fra proff!

Utgave:
17
.
2009
07.05.09 11:36

Kjendiskokken og grillkongen Craig Whitson har komponert 37 nye grillretter for Rema 1000, og med det skal lavpriskjeden stjele enda flere kunder.
- Rema 1000 har hatt en lavere markedsandel på ferskt kjøtt enn kjedens størrelse skulle tilsi. Det ønsker vi å gjøre noe med, sier kategorisjef ferskvare, Tor-Erik Aag i Rema 1000.
Rema 1000 har en markedsandel på ca. 20 %, men andelen innen ferskvare er i underkant av 15 %. Nå skal kundene lokkes med kvalitet og bedre utvalg på grillprodukter i tillegg til lave priser. Derfor har kjeden i år toppet laget med norskamerikanske Craig Whitson, som har drevet flere restauranter, egen grillskole og er trener for det norske grillandslaget.
- Hans erfaring, oppskrifter og tips har vært helt uvurderlige i utviklingen av den nye grillserien, som så langt teller 37 vareslag, forteller Tor-Erik.

Det enkle er det beste - også på grillen
Whitsons bakgrunn fra USA har satt et merkbart preg på en rekke av produktene.
- Amerikansk barbecue er i verdensklasse og har inspirert mange av grillproduktene. Samtidig har jeg god forståelse for hva nordmenn liker etter 30 år i Norge. Nordmenn er entusiastiske grillere og nysgjerrige på nye smaker og metoder, sier Craig Whitson.
Det enkle er ofte det beste også når det gjelder grillmat, mener grilleksperten.
- Når man lager marinader og krydderblandinger, er det fort gjort å ta litt av. Noen få og veltilpassede ingredienser som bringer fram det beste i det du legger på grillen, gir ofte det beste resultatet, sier han.

Bare lave priser?
Rema 1000 har kjørt på slagord som "bare lave priser" og "det enkle er ofte det beste". Og det er fortsatt gjeldende for kjeden. Men de nye produktene er spesialdesignet og laget for grill. Dette er varer som skal stjele enda flere kunder over til lavpriskjeden. De siste månedene har kjeden opplevd en svært stor vekst - og mener mye av veksten skyldes god prisfokus hos kundene.
- Det er jo ikke dumt for kundene å få et skikkelig godt, bredt grillutvalg med høy kvalitet - og det til tradisjonstro lav pris, smiler Tor Erik.

Enklere grilling
Omtrent halvparten av oss ønsker å grille mer, og det er mangel på tid og ikke været som nevnes som en barriere. Det viser en ny grillundersøkelse fra Opplysningskontoret for kjøtt.
- Når vi utviklet den nye grillserien, var det et viktig mål at den skulle gjøre grillingen så enkel som mulig for folk. De fleste produktene er ferdig tilberedt og kan legges rett på grillen, og noen skal bare varmes opp, sier kategorisjef ferskvare, Tor-Erik Aag i REMA 1000.
Hvordan kjøttet er stykket opp spiller en stor rolle for hva slags resultat man får på grillen, mener grillkongen.
- Når man griller har man ofte for høy varme, og da blir kjøttet eller fisken fort tørr. Vi har lagt stor vekt på å lage produkter som gjør det enkelt å oppnå et saftig resultat. For eksempel er biffene og filetene ekstra tykke, sier Whitson.

Eget design
Grillproduktene har et tydelig design som gjør dem lett gjenkjennelige i butikkene, levert av gode leverandører eksklusivt til REMA.
- Vi har kombinert lave priser med god kvalitet og et stort utvalg på grillproduktene. I tillegg til en rekke ulike kjøttprodukter, finner du også kylling, kalkun, fisk og tilbehør, sier Tor-Erik i REMA 1000.
På baksiden av pakkene står det tips og råd om grillingen, og på www.rema.no kan man finne flere oppskrifter og grilltips.


Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.