Tar samfunnsansvar
28.05.09 12:43
Ved å støtte og profilere MOT viser Reitan Servicehandel at de bryr seg om og tar samfunnsansvar. I disse dager har de en stor MOT-kampanje på 7-Eleven.
Av Stine Strandhaug
- Vi er stolt av samarbeidet vi har med MOT, og synes det er bra at vi kan hjelpe organisasjonen med å bli enda mer synlige, sier informasjonssjef Marianne Moen i Reitan Servicehandel. Selskapet har samarbeidet med MOT i ti år, og organisasjonen er godt synlig i 7-Eleven-butikkene og i Shell/7-Eleven. I uke 20, 21 og 22 er det en stor MOT-kampanje på 7- Eleven.
Tar vare på ungdommen
Markedssjef Jan Yngve Holen i 7-Eleven forteller at de samler inn penger til MOT. - I denne kampanjeperioden har alle de ansatte t-skjorter med MOT-logoen på og vi har kampanje på Frozen Yogurt-is. For hver yogurt-is vi selger går en krone til MOT. Vi hadde tilsvarende kampanje i fjor, og da fikk vi inn 165.000 kroner til organsiasjonen, sier Holen. I tillegg er det mange av butikkene som har en informasjonsvegg med informasjon om MOT og hva de står for. 7-Eleven får i disse dager ny emballasje i butikk, og på all emballasje er MOT-logoen med. Moen forteller at verdigrunnlagene til Reitan Servicehandel og til MOT har mye til felles. - Organisasjonen henvender seg til ungdom, og det er hovedmålgruppa vår også. I tillegg er det mange ungdommer som jobber hos oss. MOT har som motto: Vis mot - ta egne valg, og dette henger sammen med våre verdigrunnlag, sier Moen.
Kjenner igjen fra skolen
Moen sier at flere av kjøpmennene og selgerne i 7-Eleven har fått grundig kursing om hva MOT går ut på, og har deltatt på foredrag med organisasjonen selv. - Det er viktig at vi følger opp dette samarbeidet med å gi kunnskap om organisasjonen til de som jobber i butikkene. På den måten kan de svare om kunden spør hva MOT står for, sier Moen. MOT har ofte et tett samarbeid med ungdomsskolene, og mange ungdommer som handler på 7-Eleven kjenner igjen MOT fra skolen. - Det virker som kundene etter hvert begynner å bli bevisste på at vi samarbeider med MOT, og målet vårt er at de skal forstå at vi bryr oss og tar samfunnsansvar, forklarer Moen.
Dette er MOT:
- En organisasjon som bevisstgjør ungdom til å ta egne valg og vise mot. - MOTs grunnverdier er å få ungdom til å vise mot til å leve, mot til å bry seg og mot til å si nei. - MOT bidrar med holdningskampanjer i skolen og på fritidsarenaer. - MOTs mål er å skape varme og trygge miljøer der ungdom gjør hverandre verdifulle og hvor forskjeller aksepteres. - Det var skøyteløperen Johann Olav Koss og Atle Vårvik som tok initiativet til å starte organisasjonen etter OL i 1994. - Siden 1997 har MOT bevisstgjort og styrket motet til minst 135.000 ungdommer viser evalueringer. - Elitefotballspillere er med og promoterer MOT på fotballdraktene sine. - Reitan Servicehandel har vært sponsor av MOT i ti år, og i fjor mottok de prisen "Årets sponsor- intern utnyttelse" for sitt sponsorarbeid.