Nytt fra
1. juni
11.06.09 12:29
Det er flere endringer av betydning for dagligvarebransjen i den nye loven om markedsføring som gjelder fra 1. juni .
Når kuponger skal innløses, må man slippe papirbaserte løsninger. De skaper for mye plunder og heft i kassen, mener HSH.
Kiwi-general Per Erik Burud mener den nye loven kan gi åpning for nye virkemidler, men har selv ingen konkrete planer.
Av Christian Dietrichson
*Det særlig interessante er liberaliseringen av tilgift og kuponger. Det vil i stor grad bli fritt frem for dem som vil koble varer og tjenester opp mot andre varer og tjenester. Kreative hoder kan fra nå av klekke ut tilbud som "Kjøp en pizza og du får gratis siste utgave av Se og Hør". Tilgiften, altså bladet, kan for eksempel oppnås ved å rive ut en kupong i pizzaesken.
*Tilleggsytelser er tillatt når det innebærer mer av samme vare. En gratis kopp kaffe for hver tiende kjøpte kopp, vil derfor være tillatt.
*Tidligere var det forbudt å koble alle konkurranser der tilfeldighetene avgjorde, til salg. Det avgjørende etter den nye loven vil være om deltagelse i konkurransen er betinget av kjøp eller ikke. "Gjett hvilke ingredienser vi bruker og vinn fem ferske brød" vil være lovlig, mens ett lykkenummer på innsiden av konfektesken vil være forbudt.
*Loven inneholder nye regler for beskyttelse av barn. Det skal vises særlig aktsomhet overfor barns påvirkelighet, manglende erfaring og godtroenhet. I reklame blir det derfor forbudt med direkte oppfordringer til barn om å kjøpe annonserte produkter eller til å forsøke å overtale foreldre eller andre voksne til å gjøre det samme.
*Dagens mulighet til å reservere seg mot uadressert reklame, som kundeaviser, videreutvikles. Nå gjelder den også for dørmatten.
*Det blir ikke mulighet til å reservere seg mot innstikk i aviser og magasiner. Slik reklame anses på linje med den øvrige annonsering i organene.
Av Christian Dietrichson
- Vil unngå papirmølle
- Muligheten til å benytte kuponger er den viktigste endringen for dagligvarebransjen, mener direktør Thomas Angell i Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon.
- Det er forbausende om leverandørene ikke hiver seg på dette.
Kan stimulere salget
Fra nå av er det tillatt å legge en kupong for eksempel i emballasjen eller inn i kundeavisen. Denne kan tas med til butikken der den utløser en premie av et eller annet slag.
I Sverige har det lenge vært tillatt med kuponger. Erfaringene viser at det lett blir mye bry i kassen når de skal løses ut, ikke minst på grunn av papirmøllen.
- Vi må unngå byråkrati i kassepunktet. Man må finne praktiske måter å håndtere dette på knyttet til butikkdataen.
Utfordringen er såpass at man ikke har sittet stille. Tradesolution er i ferd med å vurdere hvordan man kan utvikle elektronisk kuponginnløsning.
HSH har ellers ikke så mye å innvende mot muligheten til å benytte kuponger. For handelen er det positivt hvis kupongbruk stimulerer salget. Samtidig ser man at liberaliseringen kan styrke leverandørene.
- Kuponger gir dem økt mulighet til å påvirke forbrukerne direkte.
Handelen kan svare ved å knytte kuponger til egne merkevarer. I hvilket omfang det vil skje, gjenstår å se.
Ønsker konkurranse
Muligheten til å benytte tilgift, altså kobling av varer og tjenester mot andre varer og tjenester, var tidligere forbudt, men er nå tillatt. Det kan gi stort rom for kreative markedsførere.
Å måtte kjøpe flere produkter for å oppnå tilgiften, er imidlertid forbudt.
- Vi er positive til dette forbudet. Det forhindrer at forbrukerne låses til et bestemt produkt slik at konkurransen hemmes.
Konkurranser der tilfeldighetene avgjorde, har vært forbudt, men er nå tillatt bare de ikke innebærer en kjøpsplikt. Det er greit for HSH.
Regulerte seg selv
Dagligvarebransjen har en smule grunn til å slå seg på brystet når det gjelder beskyttelsen av barn mot pågående markedsføring.
- Forbudet mot direkte kjøpsoppfordringer til barn eller voksne som har med dem å gjøre, ble nedfelt i retningslinjene for markedsføring av mat og drikke som kom for noen år siden, påpeker Thomas Angell.
Før retningslinjene var et faktum, ville Forbrukerombudet ha et forbud mot markedsføring av fete, salte og søte produkter overfor barn. Dagligvarebransjen satte seg i mot et så vidt og vanskelig håndterbart forslag. Sammen med Forbrukerrådet utarbeidet HSH og Dagligvareleverandørenes Forening nye markedsføringsregler, og fikk gjennom at bransjen regulerte seg selv.
Liten endring for kundeaviser
Dagligvarekjedene pøser ut kundeaviser. De som ikke ønsker dem i postkassen, kan allerede etter gjeldende rett reservere ved seg med et "nei takk til uadressert reklame"-merke. Nå utvides denne ordningen også til å gjelde dørmatten.
- Dette er ikke noe sentralt tema for oss. Kundeaviser forblir en interessant informasjonskanal for mange forbrukere, fremholder Thomas Angell.
Av Arne Giverholt
- Kan gi muligheter
- Vi har selvsagt satt oss grundig inn i lovteksten, og ser at den åpner for en del nye virkemidler både for oss og selvsagt også for konkurrentene. Men det er ikke slik at vi på bakgrunn av loven kaster oss over nye tiltak.
Burud påpeker mulig bruk av kuponger som den store endringen, men for Kiwi er det ikke aktuelt i dag å slå inn på en slik vei nå. Han påpeker at det er rik erfaring fra utlandet med bruk av kuponger, erfaringer som ikke har vært entydig positive.
Og han tror betydningen for leverandørene kan være større enn den er for handelen. - Plutselig kan leverandørene komme inn på handelens banehalvdel i større grad, og vi kan nok oppleve at det blir mer støy i markedet, sier han.