Garanterer for maten
18.06.09 11:21
Nordmenn vil ha mer eksotisk mat. Samtidig avdekkes stadig flere matskandaler globalt. Hvordan kan dagligvarebransjen være sikker på at importert mat faktisk er trygg?
Av Stian Vasvik
Veritas:
Det Norske Veritas (DNV) har tatt konsekvensen av nordmenns lyst på utenlandsk mat og utviklet dataverktøyet EasyRisk Manager.
Strengere kjedekrav
Og fallgruvene er mange for importører: Ulovlig bruk av fargestoffer i henhold til norske retningslinjer, skrivefeil eller utelatelse av allergener på varedeklarasjoner er ting som ofte forekommer.
- På bakgrunn av en prioriteringsliste kontrollerer vi at den originale produktbeskrivelsen er i overenstemmelse med de krav Mattilsynet har satt. Myndighetene legger også stor vekt på at oversettelsen skal være så folkelig som mulig for å gjøre det enkelt for forbrukerne å orientere seg i butikken, fremholder Hollum Valsvik.
I hovedsak er det mat fra USA, Asia og i beskjeden grad Afrika som byr på utfordringer. Disse regionene har et annet regelverk for merking og matvaretrygghet enn Norge.
EU derimot, har stort sett samme lover og forskrifter som her til lands. Likevel må varedeklarasjoner fra produsent kvalitetssikres.
- Vi ser også at dagligvarekjedene stiller strengere krav til leverandørene sine når det gjelder mattrygghet, sier Hollum Valsvik.
Tilpasses hver kunde
Det Norske Veritas har, sammen med Oluf Lorentzen A/S, utviklet et vareoppfølgingssystem for produktene som distribueres ut i det norske markedet.
Lorentzen har rundt 1.400 importerte varelinjer i sortimentet.
Varene gjennomgår en importvurdering for å se om innholdet og produksjonsmetoden til den aktuelle matvaren tilfredsstiller norske myndigheters krav.
Produktene samles i en database basert på EasyRisk Manager. I systemet blir alle varene risikovurdert, noe som gir leverandøren en bedre oversikt over hvor farene ligger.
- Systemet tilpasses individuelt til hver enkelt kunde, slik at det blir mest mulig effektivt i forhold til den daglige driften, sier Anett Hollum Valsvik.
Hva sjekkes?