Dører mot gardiner
18.06.09 11:21
I Rema er man kry over "steikje fine" gardiner i kjølediskene. Hos Meny-Ultra sverger man like sterkt til dører.
Av Christian Dietrichson
Alle Rema-butikker har fått en av de to nyeste kjølegardinvariantene. Halvparten har den aller nyeste.
- De nye kan dras opp og ned som en rullegardin. Det gjør det enkelt å fylle på varer. Tiden varm luft slipper inn blir tilsvarende kortere, fremholder driftsdirektør Arve Husby.
Mindre energi til nedkjøling reduserer strømkostnadene. Det er i god Rema-ånd.
Bør skiftes hvert tredje år
Den tidlige gardinvarianten Rema benyttet, må løftes av før varepåfylling. Det var en klar ulempe. I tillegg var plasten for tykk og uhåndterlig. Etter hvert ble den også grå og ugjennomsiktig.
- De nye gardinene gir god synlighet og er lette å finne veien gjennom.
Over tid får de likevel striper som kan redusere gjennomsiktigheten, av all berøringen.
- Utfordringen ligger i å skifte til rett tid. Det anbefales å gjøre det hvert tredje år.
Prisen ligger på ca. 1000 kroner pr. løpemeter gardin. For en butikk som omsetter for flere titalls millioner, burde det være overkommelig.
- Hvorfor foretrekker dere gardiner fremfor dører i frysediskene?
- Kulderaset blir større med dører når det er varmt i butikken. Gardinene holder bedre på kulden.
En generell fordel med gardiner er den tydelige forskjellen mellom kjølt og varm luft fra den ene siden til den andre. Det forsterker opplevelsen av at maten blir oppbevart trygt.
Dører koster i utgangspunktet betydelig mer enn gardiner. Det viktigste er uansett å ha en løsning som fungerer både for kjøpmennene og kundene, påpeker Arve Husby.
- Våre kjøpmenn er fornuftige. De ønsker den riktige løsningen til laveste pris.
Vil ikke se ut som lavpris
Hos Meny-Ultra skal det bare være pleksiglassdører i kjølediskene.
- Det gir en jevn og sikker temperatur, understreker teknisk sjef Erik Halstensen.
Supermarkedskjeden vil ikke ha kjølegardiner. De presenterer varene dårligere, ikke minst fordi de vertikale stripene som dannes mellom gardinstrimlene, begrenser innsynet. Dessuten ser de fortere skitne ut og gjør det vanskeligere å fylle på varer, synes man i Meny-Ultra-leiren.
- Strimlene gjør det også vanskeligere for kundene å få tak i varene.
Halstensen mener det ikke er noen vesentlig forskjell på hva man sparer i energi mellom gardiner og dører. Den avgjørende forskjellen ligger mellom tildekning og ingen tildekning i det hele tatt.
Når det gjelder energisparing, taler det til dørenes fordel at de henger på diskene hele året. Slik er det ikke alltid med gardinene om vinteren.
- Dører er vesentlig dyrere enn gardiner?
- Vi har supermarkeder og skal ikke se ut som lavpris. Dørene er verdt sin pris.
Med dører trenger man ikke være så nøyaktig med stablingen av varer som man bør med gardiner. Her kan man få en temperaturutfordring med mer kald luft enn nødvendig når det ikke fylles på riktig.