Vil beholde grunnavgiften
13.08.09 11:47
For den nye sjefen i Ringnes, Ole Petter Wie (bildet), står innovasjon og utvikling av medarbeidere øverst på dagsorden. Men grunnavgiften vil han ikke røre.
Av Stian Vasvik
Ny Ringnes-sjef:
- Målet er å videreføre mange ting som er påbegynt i Ringnes. Vi skal bli enda bedre og fremfor alt smartere på produktutvikling, og vi skal fortsette å utvikle medarbeidere på alle nivå i organisasjonen, forteller den nybakte Ringnes-sjefen til Dagligvarehandelen.
Smaker endrer seg
Ole Petter Wie (43) overtar etter Jesper Friis som har gått over til stillingen som senior vice president for Vest-Europa i Carlsberg Group.
Wie skriver innovasjon med store bokstaver på sin dagsorden. Produktutvikling er avgjørende for å vinne i den tøffe konkurransen, mener han. Det gjelder ikke bare nye produkter, men også forbedring av smak, design og kommunikasjon.
- Vi må bli enda bedre på å lage sterke produkter som forbrukerne foretrekker. Og deres smak og preferanser endrer seg stadig.
Ringnes-sjefen vil også forsterke innsatsen i butikkleddet. Det kan dreie seg om plassering, eksponering og enda bedre utnyttelse av den plassen man har til disposisjon i sisteleddet.
- Her ser vi muligheter for enda bedre løsninger. Budskapet skal heller ikke være for komplisert - i vår bransje må det være enkelt og treffende.
Viktig for Carlsberg
Både når det gjelder produktvikling og jobbing i butikk kan Ringnes dra nytte av kompetanse fra andre deler av Carlsberg-systemet.
- Det er med på å redusere risikoen for flopper. Dette, i kombinasjon med den høye kompetansen som finnes her på huset, gjør oss godt rustet til å møte fremtiden.
Grunnavgiften på engangsemballasje, som er på en krone i tillegg til moms, er en het potet innad i bryggeri- og mineralvannbransjen: Noen, som Coca-Cola, vil ha den bort - mens andre vil beholde den.
- Hva mener du om avgiften?
- Den er i første rekke et politisk virkemiddel, men vi vil ikke bekjempe avgiften, klargjør Wie.
- Hvordan er forholdet til eieren, Carlsberg?
- Vi har god støtte når det gjelder prosjekter og investeringer. Ringnes er viktig for Carlsberg. Og Norge er og vil være et fokusområde for Carlsberg Group, forsikrer den nye Ringnes-sjefen, som har vært i Ringens i et års tid i stillingen som salgsdirektør. Før det kan han vise til en lang karriere hos både Coca-Cola, Nestlé og McKinsey.