norsk sjefsstol
27.08.09 12:15
Johannes Sangnes overtar snart ledelsen i Reitan Servicehandel. Nedgangen i servicehandelen skremmer ham ikke fra utfordringen.
Av Christian Dietrichson
Fra svensk til
Det er en av Odd Reitans edsvorne menn som blir sjef etter Magnus Reitan 1. september. Johannes Sangnes har lang fartstid i Reitangruppen. Frem til slutten av fjoråret var han adm. direktør i Reitan Servicehandel i Sverige der han fikk orden i huset.
- Vi nådde en rekke mål i Sverige. Magnus har friskmeldt Reitan Servicehandel her i Norge. Nå gjelder det å gjøre selskapet til en toppidrettsutøver. Det skal skje ved å rette blikket mot kjøpmennene og butikkene. Hos dem skapes verdiene, erklærer Sangnes,
Nullstiller seg
Sangnes har ingen fastlagt programerklæring å komme med. I den første fasen vil han tvert i mot snakke mye med kjøpmenn og kolleger på hovedkontoret.
- Det er mange flinke som kan mye. Norge er et nytt land for meg så jeg må nullstille meg.
I Sverige konsentrerte han seg om å få til sammenlignbar vekst pr. butikk. I Norge har Magnus Reitan gjort det samme. Dette har bidratt til at Reitan Servicehandel har kapret markedsandeler i det siste, mener den nyutnevnte.
I september erfarer Sangnes mer om hvordan kapringen har foregått. Da skal han ut og arbeide i butikk.
- Reitan Servicehandel har mange flotte butikker og dyktige kjøpmenn og selgere. Det er det som gir vekst.
Vekst er det motsatte av hva servicehandelen har opplevd etter at finanskrisen satte inn. Tilbakegangen har også rammet Reitan Servicehandel uten at det har gjort Sangnes til en pessimist.
- Å ta igjen det tapte er en overkommelig oppgave. Markedsandelene vi har tatt viser at det er mulig.
Bråk også i Sverige
Reitan Servicehandel står midt i en bitter strid med tidligere drivere som mener de har lidd store økonomiske tap på butikkdriften. Oslo tingrett har så langt avvist to massesøksmål fra eks.-driverne uten at det har skremt deres advokat Torkjell Solbø fra å ville anke.
- I Sverige hadde vi også slike utfordringer, men fikk orden på det. Det er trist når noen går til sak.
- Kan erfaringene med rettssaker og negativ publisitet i Sverige komme til nytte i Norge?
- All erfaring er nyttig.
På hovedkontoret har Sangnes fått tilnavnet Wonderboy. Det er en fjær han ikke umiddelbart vil pynte seg med.
- Før man kan ta noe til inntekt, må man bevise at man kan.