Søt handel med Afrika
10.09.09 11:39
For en uke siden åpnet Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim den første konteineren med 20 tonn honning fra Etiopia.
Han fikk god hjelp av Birøkter Odd Gjermundrød og daglig leder i Honningcentralen Roger Hem. Seansen på kaia i Oslo markerte starten på et forretningssamarbeid mellom to afrikanske honningprodusenter og Honningcentralen i Norge.
- Jeg blir glad av å se samarbeidsprosjekter som dette. Når afrikanske bønder kan levere varer til Norge, er det den beste veien ut av fattigdom. Da snakker vi om god, gammeldags handel, der de selger en vare og får betalt en rettferdig pris. Dette er bedre enn å gi tradisjonell bistand, sier Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim.
Den etiopiske honningen er av høy kvalitet, høstet i områder uten forurensning og bruk av pestisider. Den er tilnærmet lik norsk honning i smak og konsistens, noe de fremmøtte kunne konstatere.
Sikre leveranser
Honningcentralen trenger tilgang på kvalitetshonning, i tillegg til den norske. Klimatiske forhold, for eksempel en våt sommer, kan gjøre at tilgangen på norsk honning vil variere endel fra år til år.
- Vi vil sørge for å ha tilstrekkelig med honning i butikkhyllene og vi ønsker å tilby et mangfold, sier Roger Hem daglig leder i Honningcentralen.
På bakgrunn av dette ble det i 2008 gjennomført en forstudie i Afrika, i samarbeid med Norad og Utviklingsfondet. Formålet var å kartlegge mulige forretningsforbindelser for å etablere en langsiktig importlinje. Gjennom studien fant man frem til to aktører i Etiopia; Tutu and Her Family og Apinic Agro-Industri, som begge har solid kompetanse og erfaring.