Høstjakt på
bedre priser

Utgave:
36
.
2009
29.10.09 13:04
Høstens prisforhandlinger i Tyskland er de hardeste på mange år. Rewe krever fem prosent lavere priser og lengre betalingsfrister.

- Det kommer vi selvsagt ikke til å gå med på, sier en representant for leverandørindustrien til Dagligvarehandelen.


Bedre omdømme

Bak Rewes fordringer ligger et sterkt ønske om å senke prisene i supermarkedene.
Mange av dem drives av selvstendige kjøpmenn, som er nødt til å få butikken til å gå rundt. Lavere utpriser krever derfor naturlig nok lavere innkjøpspriser.
Gjentatte forbrukerundersøkelser viser nemlig at Rewe scorer svært lavt når kundene spørres om hvordan de oppfatter de ulike kjedenes prisnivå.
- Vi må helt klart forbedre omdømmet vårt på pris, uttalte sjefen for Rewes fullsortimentsbutikker, Lionel Souque, på et møte med kjøpmenn nylig.
At erkekonkurrenten Edeka ikke oppfattes som særlig bedre, er en så fattig trøst at den ikke hjelper stort på humøret.
Markedsanalytikere i GfK bekrefter at det er de tyske lavpriskjedene som profilerer seg på pris. Super- og stormarkeder følger bare etter - og det er ikke bra nok.


44 prosent rabatt

Rewe vil av den grunn bli mer offensiv både når det gjelder prissetting og kommunikasjon. Viktige basisvarer skal bli billigere, og det skal kundene få beskjed om.
I kundeaviser reklamerer Rewe for tiden med tilbudsvarer som er satt ned mellom ti og 30 prosent. Av og til kjøres det knalltilbud med 44 prosent rabatt.
Siste utspill er at kjeden har satt ned prisene på over 250 kosmetikk- og pleieprodukter.
En merkeshampoo som kostet 1,99 euro fås nå til 1,75 euro. Og Rewe forsikrer at de nye prisene ikke er en tidsbegrenset kampanje.

Ikke uforsvarlig

Handelsselskapet ser også behov for å gjøre noe med prisene i frukt- og grønnsaksavdelingen.
- Rewe går ikke for å være særlig offensive på pris. De har hittil sett mer på marginene, mener en representant for merkevareindustrien.
Det er også maksimen til Rewe-sjef Alain Caparros, som gjentatte ganger har pekt på at dagligvarehandelen gir bort unødig mye av verdiskapningen som følge av mer eller mindre fornuftige priskriger.
- Vi tror derfor ikke at Rewe vil senke prisene til et uforsvarlig nivå, mener en industrirepresentant.

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.