Alle kan selge billig kjøtt
05.11.09 12:54
I forrige uke besluttet Norturas konsernstyret som ventet å legge ned anleggene i Sortland, Ålesund og Haugesund. Innsparingene summerer seg til titalls millioner kroner, og er helt nødvendige.
Nortura er nødt til å kutte både i personalkostnader sentralt og overkapasitet i distriktene for å sikre fremtiden.
Nedleggelsene har naturligvis høstet storm blant mange bønder som leverer til anleggene som nå legges ned. Det er ikke vanskelig å forstå. Alle er seg selv nærmest og truslene om utmeldelser er ikke få. Blir det realiteter trues Norturas stilling som markedsregulator og merkevarebygger.
Så langt tror vi ikke det vil gå, men Nortura går spennende tider i møte. Litt for spennende, mener både syv tusen ansatte og nesten tretti tusen bønder som eier Nortura.
I ettertid er det ikke vanskelig å se at omstillingene burde kommet langt tidligere. Før konsernets makt og innflytelse ble truet av kjedenes lavprisprodukter. Krisen i Nortura er imidlertid ikke endimensjonal. Det er ikke bare EMV som forklarer de store utfordringene i konsernet. Men kombinerer vi finanskrise, kjedemakt og en eierform som ikke alltid befordrer raske omstillinger, er mye forklart.
Det er konsernsjef Geir Olav Opheims plikt å sørge for en sunn økonomi i selskapet. Han må derfor ta tøffe tak og rasjonalisere anleggsstrukturen. Det er både legitimt og nødvendig. Den virkelig store og vanskelige oppgaven er imidlertid å beholde leverandørene i prosessen. Faller for mange kjøttleverandører fra er dagens omstillinger bare barnemat i forhold til fremtidige utfordringer.
Norge er tjent med en sterk merkevarebygger på kjøttsiden. Uten det risikerer vi forflating og forvitring av markedet. Det svekker lønnsomheten i hele verdikjeden på lengre sikt. Det er ingen tjent med. Verken bønder, butikker eller forbrukere.
Alle kan selge billig kjøtt. Bare sterke, langsiktige konserner kan bygge merkevarer!
Brekk er sterk i troen - det forplikter
Startskuddet for den nye merkeordningen, Nyt Norge, er avfyrt. En opplagt mat- og landbruksminister tente raketten i forrige uke, og signaliserte at han har store forventninger til Nyt Norge. Det forplikter også statsråden.
Forventer han resultater må han også sørge for at finansieringen blir tung nok til å bygge Nyt Norge på lang sikt. På kort sikt erfarer vi at finansieringen er på plass. På lengre sikt må Brekk sørge for at virkemiddelbruken blir sterk nok om merkeordningen både skal fungere som et effektivt importvern og nyttig veileder for norske forbrukere.
Brekk fikk som ventet fornyet tillit av Stoltenberg da valgseieren var et faktum. Han har derfor både tung nok erfaring og tilstrekkelig politisk fremtid til å oppfylle sine ambisjoner på vegne av Nyt Norge.
En utfordring kan det bli at en av konserndirektørene i NorgesGruppen er styreformann for ordningen. Det kan sette samarbeidsevnene på prøve når kjedemakten skal settes under lupen.