Skavlan som lærer

Utgave:
43
.
2009
17.12.09 12:36
Kjøpesenteret Vestkanten i Bergen hentet inn Fredrik Skavlan som foredragsholder. - Vellykket, sier markedssjef Jan Rognaldsen.
Utleie av plass for en DVD-automat ga en fin merinntekt for butikken.
Støvsugerposer selger - hvis butikken ligger langt fra nærmeste elektriske forhandler.
Av Odd Gunnar Nordengen

En av Nordens hotteste TV-kjendiser kommer selvsagt ikke gratis til Bergen, men Rognaldsen forteller om en mann full av ydmykhet og godt forberedt for å snakke til senterets rundt 800 ansatte.


Må bidra
Det var i forbindelse med det senteret kaller den årlige Vestkantkonferansen at de hentet inn Fredrik Skavlan. - Vi har tradisjon med å bruke kjente ansikter denne dagen, sier Rognaldsen.
- Men vi inviterer ikke folk for statusens del; de skal ha noe å bidra med. Senterets ansatte skal gå fra konferansen med flere kunnskaper enn da de kom. Og Fredrik Skavlan er en foredragsholder som ga tilhørerne baggasje med hjem. Det er så absolutt en sammenheng mellom programlederrollen og rollen som ansatt i en butikk. Det fikk Skavlan fram - til fulle, sier Jan Rognaldsen. Markedssjefen har ingen problemer med å anbefale TV-kjendisen til sine kollegaer i andre sentre.



Alvor
Den velkjente TV-mannen sa blant annet at selv om han ofte har kjendiser og kjente personer i programmene sine, så trenger også disse å bli sett og tatt vare på. - Jeg må leve meg inn i deres verden. Først da gjør jeg en god jobb. Og det samme gjelder for dere som jobber med salg og service. Kundene må tas på alvor og det er viktig å finne tonen der og da - i øyeblikket. Det handler om kommunikasjon, understreket Skavlan.


Usikkerhet smitter
Han fortalte om hvordan han selv forbereder seg til sendingene. - Grundighet er en forutsetning, Jeg må skaffe meg kunnskaper, vise vennlighet, tone ned rollen for ikke å bli dominerende - og jeg må virke trygg og sikker.
TV-kjendisen la vekt på at usikkerhet smitter. En kunde i en butikk vil umiddelbart oppdage om en ansatt ikke er komfortabel med situasjonen. Derfor må man tilegne seg kunnskaper og lære seg en oppførsel som forteller kunden at dette er noe man behersker. - Og det er det mulig å trene på slike situasjoner sa Skavlan. - Det bør butikkansatte gjøre. Trygghet er nødvendig i et forhold hvor det er snakk om kjøp og salg.


Tynn is
I følge kjøpesenteret Vestkanten sin egen kundeavis, var de mange frammøtte enige om at Fredrik Skavlan framsto som en mann med store kunnskaper om hvordan man skal omgås medmennesker. Hans mange historien fra tidligere TV-programmer avslørte at også han har vært på tynn is. Ikke én, men mange ganger. Men det er alltid mulig å redde seg inn. Og det er noe man lærer av, til neste gang.





God ekstrainntekt
- Vi fikk prosenter av utleieinntektene, forteller Einar Vik ved Ica Supermarked Dvergsnes utenfor Kristiansand. - Det var ikke snakk om de store summene, men i disse tider er all inntekt kjærkommen.
Ica Dvergsnes sin rolle besto ikke i annet enn å leie ut plassen til firmaet som drev videoutleieautomaten. Firmaet fikk imidlertid en god eksponering, ved siden av inngangspartiet til butikken.
Samarbeidet ble en vinn-vinn situasjon. Butikken hadde et ekstra tilbud til kundene og videofirmaet fikk god eksponering fra et stort antall kunder som daglig var innom for å handle.


Noe annet
Beklageligvis ble virksomheten innstilt i november etter snart tre års drift. Trolig var det markedet som sviktet. - Ideen er egentlig svært god, sier Vik. - Via internett kunne lånekundene se hvilke filmer som er tilgjengelig og automaten sørget både for utleien og betaling ved innlevering.
- Hva gjør dere nå med det ledige arealet?
- Vi har hatt en bank på besøk med tanke på minibank, men kravene til sikkerhet og plass passet ikke helt inn med det vi kan tilby. Så nå leter vi etter andre alternativer.






Støvsugerposer selger
Slik tenkte de ansvarlige for Meny Ravnvanger utenfor Bergen. Og de fikk rett. Det er faktisk slik at et nisjeprodukt som støvsugerposer har et marked, hvis beliggenheten er riktig.
- Ja, sier butikksjef Kristian Fonnes. - Posene selger, men vi må bli flinkere med eksponeringen. Dette er ikke et produkt som kundene venter å finne i en dagligvare. Derfor blir plasseringen viktig. Vi begynte på og ved en søyle i butikken, har flyttet det hele til et større stativ og er nå i ferd med å finne en hylle-endeløsning som skal gi bedre oppmerksomhet.
- Hva sa kundene da de fant støvsugerposer i en Meny?
- Kun positive reaksjoner. Det er noen mil til nærmeste elektriske forretning, og siden dette er forbruksvarer så er de også gangbare - i en dagligvare.
- Står du fritt i forhold til kjeden å gjøre slike stunt?
- Ja, da. Vi får lov til å være så kreative vi bare kan. Innenfor rimelighetens grenser, selvsagt.














Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.