- Trives uten franchise

Utgave:
1
.
2010
11.01.10 09:46

Arnt Rune Vole (37) driver en Kiwi-butikk for en annens franchise. - En utmerket ordning, sier han.


Av Odd Gunnar Nordengen


- Jeg har aldri følt noe behov for at franchisen skal stå i midt navn. Jeg har det samme eierforholdet til butikken likevel. Det skyldes at eieren har bedt meg drive som om jeg er eieren, sier Arnt Rune. - Jeg har fulle friheter og jeg har en avtale som gjør at vi begge er fornøyd. Stort bedre går det ikke an å ha det.


Bedt om å jobbe
Kiwi-butikken han driver ligger i Lom sentrum, øverst i Ottadalen i Oppland fylke. Sitt første møte med faget fikk han i den samme butikken, som da het Nils Haugen, gjennom en utplassering mens han gikk i ungdomsskolen. Butikk-faget var noen han likte og etter militærtjeneste og jobber i kommunen, ville butikkledelsen gi ham en fast jobb. På spørsmål om hvor lenge han kunne regne med å være der, så svarte daværende leder at han hadde vært der i 35 år......


Ny teknikk
Dette var tidlig på 90-tallet, samtidig som kjedene sto på hodet med å innføre nye datakasser og andre tekniske remedier som var kommet i markedet. - Jeg skjønte at dette var noe jeg kunne lære meg først som sist og kunnskapene kom godt med i butikken. Med adresse Lom tar det både tre og fire timer før en datakyndig kan være på plass for å hjelpe oss; derfor løste vi mange av begynnerproblemene på egenhånd. Også i ettertid er dette viten som har kommet godt med.



Sommeren
Det er om sommeren at turistbygden Lom blomstrer. Vintermånedene er en slags ventetid, men det betyr likevel ikke mørketiden er viktig. Det er de faste kundene som er selve fundamentet for virksomheten. Derfor går driften som normalt, om enn noe begrenset på personalsiden.
Kiwi og Coop Mega har i mange år fått leve i fred og ro i Lom. På forsommeren i fjor kom i imidlertid utfordreren i form av Rema 1000. Arnt Rune Vole sier at selvsagt merker de at en ny aktør har kommet, men likevel ikke på langt nær så mye som enkelte fryktet.
En utbygging av egen butikk har helt klart hatt en positiv virkning på folks sine valg. - I tillegg er Kiwi et merkenavn som innebærer at kundene vet hva de får og det til en god pris. Derfor har vi også mange faste kunder, sier butikksjefen.




















Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.