Oppildner til merkjøp

Utgave:
1
.
2010
11.01.10 09:46
En ny skanner gjør det mulig å pirre rett før kunden avgjør om varen legges i kurven.
Av Christian Dietrichson

- Folk skal få lyst til å putte mer i handlevognen, sier adm. direktør Lars Peter Dahl i Barex Distribution AS, importøren av Joya-systemet.
Det handler ikke minst om å stimulere den spontane kjøpslysten.
- Det betyr ikke så lite. Folk handler mye på impuls.


Krever god databank

Joya-skanneren kan utgyte høyst varierte budskap, både som lyd, tale og bilde. Med videosnutter kan man vise hvordan maten bør tilberedes. Det kan jo være greit for dem som ikke vil svi hovedretten. I samme slengen vil man kunne få frem hvilke produkter som passer til denne. Om databasen da er foret med velvalgt informasjon.
- Databasen må være oppdatert. Det man får ut, blir ikke bedre enn det man legger inn.
Heri kan det ligge en utfordring som får kjeder til å skjelve. Det krever folk og kostnader å ajourføre en informasjonsbank så den blir spennende. For en stor kjede kan det være tale om årsverk.
- Det har aldri vært gratis å kapre markedsandeler, parerer Lars Peter Dahl.
Noe av frykten for kostnadsspøkelset kan dempes av muligheten for reklamebudskap. De kan gi kjekke inntekter fra leverandører som vil nå kundene akkurat i kjøpsøyeblikket.


To kasseløsninger

- Å få bort kassekøen er også et viktig mål.
Det går kjappere å få folk gjennom kassen når varene er skannet på forhånd. Det betyr ikke at man må ha en kasse uten betjening. En ansatt kan ta imot skanneren og laste informasjonen inn i datakassen. En annen mulighet er kassen å gjøre helt selvbetjent. Da må kundene ta hånd om innlastingen selv.
- Det er opp til kjedene å velge den løsningen som passer dem best.
Joya-systemet er installert i mange butikker i Italia, Spania, Frankrike og Storbritannia. Her til lands er det ikke tatt i bruk så langt. Så langt finnes selvskanning bare på et begrenset antall Obs'er, der forrige generasjons skannere er i bruk.
Norske kjeder er ofte forsiktige med å ta i bruk ny teknologi.
- Vi har en prosess foran oss, vedgår Lars Peter Dahl.






Fakta
Dagens generasjon av selvbetjente skannere brukes bare til å registrere prisene på varene som legges i handlekurven. Joya-konseptet gjør det mulig for kundene å be om produktinformasjon, som serveres i skannerens display. Motsatt vei kan kjeder og leverandører sende informasjon om tilbud og annen reklame på eget initiativ.
Skanneren rommer både en sender og mottager og er avhengig av at butikken har et trådløst nett. Teknologien er mye den samme som man finner i mobiltelefoner og bærbare PC'er.
Joya-systemet produseres av italienske Datalogic, en av verdens største når det gjelder strekkodelesere, håndterminaler og industriskannere.

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.