- Vi er et turiststed

Utgave:
4
.
2010
01.02.10 10:16
Henrik Nilsson driver dagligvarebutikken som ligger nærmest Holmenkollbakken. Kjøpmannen ønsker at området erklæres som turiststed så Ica Nær Besserud kan holde åpent på søn- og helligdager.
Av Christian Dietrichson


Besserud ved Holmenkollen:

- Jeg var på Hvaler og så at butikkene fikk holde søndagsåpent. Øyene har fått status som turistområde selv om det er helt stille om vinteren. Det gav meg ideen til å søke om den samme statusen for området der vi holder til.
Her er det slett ikke stille om vinteren. Holmenkollbakken er blant de mest kjente severdighetene i Oslo og besøkes av tusenvis året gjennom. Skimuseet femti meter fra hoppkanten tiltrekker også mange.


Må definere turisten

At Holmenkollbakken er et turiststed, er udiskutabelt. Spørsmålet er hvor langt man kan gi området rundt bakken den samme statusen. For butikkens del er avstanden til bakken ca. én kilometer.
Ingen i Oslo kommune kunne gi noe svar da kjøpmannen ringte og spurte ifjor. Så langt hadde ingen områder i hovedstaden blitt definert som "typisk turiststed". Med denne definisjonen kan dagligvarebutikker med salgsflate over 100 kvadratmeter holde åpent også på søn- og helligdager
- Jeg sendte inn en skriftlig søknad og fikk etter hvert et svar fra kommunen som sa saken må behandles av byrådet. De etterlyste flere fakta.
Kommunen ville blant annet vite hvor mange av kundene som er turister. Svaret avhenger til dels av hvem man definerer som turist. Vil en som kommer fra en av Oslos nabokommuner for å starte ski- eller fotturen i området rundt Holmenkollbakken, for eksempel kunne defineres som det?
En jevn strøm av biler passerer Ica Nær-butikken på vei oppover i åsen. I fine vinterhelger er det tilnærmet kork. Hvor mange som ville stoppet for å handle hvis butikken var åpen på søn- og helligdager, er ikke godt å si. Henrik Nilsson ønsker uansett å kunne yte ekstra service ved å holde åpent flere dager.
- Om sommeren får vi av og til turistbusser som stopper ved butikken. Dette kunne også skjedd på søndager. Da er det jo stengt nesten over alt.


Tusener til Ski-VM

Henrik Nilsson har bestemt seg for å grave frem tallene Oslo kommune ønsker for å få en avklaring. Aksepterer kommunen søknaden, sendes den videre til Fylkesmannen som fatter den endelig avgjørelsen.
For kjøpmannen hadde det vært kjekt om den byråkratiske kvern ikke maler for langsomt. Til sommeren kommer nye skarer av utenlandske turister for å se på Holmenkollbakken. Neste vinter skal Ski-VM arrangeres på samme sted. Da vil det bli menneskemengder.


Fakta
Loven om helligdager og helligdagsfred sier følgende:
"Fylkesmannen kan etter søknad fra kommunen ved forskrift bestemme at et område skal regnes som et typisk turiststed for hele året eller deler av året. Som typisk turiststed kan bare regnes et område der salget i de aktuelle periodene hovedsakelig skjer til turister"

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig

LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Lite imponerende arvtager
Sist vi var i lokalene, for syv år siden, var det en sliten Coop Mega vi besøkte. Nå hadde de blåhvite bestemt at det skulle lavpris inn der, uten at det bedret vårt inntrykk.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.