Vil videre på butikkveien

03.09.09 09:35
25 talenter fra Spar, Eurospar og Joker har kastet seg ut i Klar Talent-programmet til Kjøpmannshuset. Opplæringen kan lede til en tilværelse både som butikksjef eller kjøpmann.

Fra utgave 28 - 2009

Av Christian Dietrichson
Klar Talent ble kjørt for første gang ifjor. I forsøksrunden var bare ansatte i  NorgesGruppens egne butikker med.
- I år har vi åpnet også for kjøpmannseide butikker. Vi ser at disse kan ha god nytte av programmet, for eksempel i forbindelse med generasjonsskifter. De kan gi behov for opplæring, sier kompetanserådgiver Alexandra Bjerch-Andresen i Kjøpmannhuset Norge. 

Kunne drive lønnsomt  

Årets talenter kommer både fra Spar, Eurospar og Joker med en nokså jevn fordeling av menn og kvinner. I snitt ligger alderen på et par og tyve år. Fem kommer fra kjøpmannseide butikker.
- Etter programmet skal de være i stand til å lede en butikk og beherske de grunnleggende butikkfagene slik at de kan drive lønnsomt.
Nivåhevingen skal foregå gjennom fem samlinger av to dagers varighet i løpet av ett år. To eksamener og to prosjektoppgaver må de utkårede også svette seg gjennom. Etter det bør kunnskapene innen programmets hovedtemaer, butikkorganisering og personaladministrasjon, sitte. Ifjor gjorde de det. 2008-kullet oppnådde et høyt karaktergjennomsnitt.
- De som fullførte, ble fornøyd. Flere har avansert i jobben. Tre har blitt butikksjefer på grunn av programmet, fremholder Alexandra Bjerch-Andresen. 

Innføring i kjedekonseptene  

Den første samlingen under årets Klar Talent-program fant sted hos BI i Oslo. En av de første postene på programmet er Kjøpmannshusets ulike kjedekonsepter, noe….Tommy Strømsodd presenterer med fynd og klem. Talentene lytter med sansene skjerpet til emner som organisasjonsstruktur, profilering, planogrammer og planløsning for salgsarealet.
- Vi setter frukt og grønt først for å skape et friskt inntrykk tidlig i butikken og stimulere kundene til å plukke med seg varer, er noe av det de får høre.
Ellers skal Spar være det beste supermarkedet lokalt, skal vite.  

Vil bli kjøpmenn  

Birgitte Lindekleiv (21) fra Joker Tinnheia i Kristiansand, Kristian Årdal (23) fra Spar Førde og Joachim Tengesdal (25) fra Spar Svanedalsgården i Egersund har kommet med på talentkurset. Alle har blitt oppfordret til å søke. Motivasjonen er klar: Å bli enda bedre i jobben.
- Det blir et arbeidskrevende og utviklende program, mener Joachim.
Den assisterende butikksjefen tror en effekt vil være større forståelse for de økonomiske tall bak butikkdriften . Kristian tror kurset både vil gi utfordringer og inspirasjon. Muligheten for nye stillingstitler er han ikke så opptatt av.
Å bli kjøpmann er imidlertid noe både Birgitte, Kristian og Joachim ser for seg.
- Uten den hadde vi nok ikke vært her i dag, er de enige om.

Dagligvarehandelen - Jobb og karriereStilling ledig




Konferanser og messer
Her bringer vi en oversikt over aktuelle konferanser og messer i inn- og utland. Send oss gjerne tips om messer som bør være med i oversikten.
Norge
6.-8. mars
North Atlantic Seafood Conference
6.-7. mars
Butikkleverandør 2012
Exporama-senteret Hellerudsletta
Les mer her
21. mars
Bransjefrokost Dagligvare
Utland
8.-10. februar
Freshconex
International Trade Fair for Fresh Produce Convenience
www .freshconex.de
15.-18. februar
BioFach
Nürnberg, Tyskland
www .biofach.com
22.-23. februar
PLMA`s Roundtable
Barcelona
Les mer her
25.-28. februar
Sapore Tasting Experience
Tastes, Rites and Trends
Rimini Fiera Italy
Les mer her
28. februar - 1. mars
EuroCIS
Trade Fair for Retail Technology
www .eurocis.com
3.-7. mars
Europain+SuccessFood
Paris, Frankrike
http://europain.com/
6.-9. mars
Foodex Japan
26.-29. mars
Alimentaria 2012
The International Food and Drink Exhibition
Barcelona, Spania
Les mer her
27.-30. mars
Anuga Food Tech
Köln, Tyskland
www .anugafoodtech.de
1.-2. april
Natural & Organic Products Europe 2012
Grand Hall, Olympia, London
Les mer her
30. april - 3. mai
FMI 2012
The Food Retail Show, Dallas
www .fmi2012.com
26.-28. juni
Food ingredients Asia China
Health & Natural ingredients and China
Les mer her
23.-25. september
Inter cool
Düsseldorf
Les mer her
23.-25. september
Inter mopro
Düsseldorf
Les mer her
23.-25. september
Inter meat
Düsseldorf
Les mer her
25.-27. oktober 2012
Triestespresso expo
Trieste Italy
www .triestespresso.it
4.-6. november
C-Shop Cologne
Köln, Tyskland
www .cshopcologne.de
The Consumer
Goods Forum


www.theconsumergoodsforum.com

The Consumer Goods Forum er blant de mest sentrale "know-how- leverandørene" i bransjen, og arrangerer en rekke kurs og konferanser verden over..
15.-17. februar
The Global Food Safety Conference
Orlando
Les mer her
20.-22. juni
The Global Summit
Istanbul
Se program her
14.-16. oktober
The Future Leaders Congress
Roma, Italia
Les mer her
LEDIGE STILLINGER
NYHETSBREV

SISTE UTGAVE
Butikkrunden
Tok ikke av på Rygge
På en strålende dag befant vi oss på Rygge i Østfold. En gjennomgående grei butikk, men heller ikke mer.
Dagligvarefasiten
Har du full oversikt over kjedenes andeler av totalmarkedet?
Vet du hvor de forskjellige kjedene hører hjemme?
Kjenner du utsalgsstedet navn, beliggenhet, størrelse og kjedetilknytning?.
Hvem er hvem
Hvem er hvem gir en oversikt over hovedkontorer og kjeder i de sentrale grupperingene i dagligvare detalj i Norge og Norden, samt de viktigste aktørene i kiosk, - bensin og servicemarkedet.