Spillekspert og ComeOn!-direktør Hans Martin Nakkim er allerede på lag med Liverpool FC og Jordan Henderson. En ny rapport sier at det vil være god butikk for idretten i Norge å være på laget til Nakkim & co også.
Nyheter
- God butikk å ha oss på laget
Å erstatte spillmonopolet med en lisensordning i Norge kan gi rundt 300 millioner kroner mer per år til gode formål som kultur og idrett, viser en ny rapport utarbeidet av Menon Business Economics.
– Spillselskapene er en gjest som allerede er med på festen. Får vi lov til å betale for oss, blir det både morsommere og tryggere for alle, sier spillekspert og ComeOn!-direktør Hans Martin Nakkim.
En fersk rapport fra konsulentselskapet Menon viser at idretten og det norske samfunnet kan tjene så mye som 300 millioner kroner på å la utenlandske spillselskaper få slippe til på det norske markedet.
– Dette tilsvarer omlag 3000 nye ballbinger. Tygg litt på det, sier Hans Martin Nakkim.
Dette skiller seg vesentlig fra rapporten kulturdepartementet la frem i januar. Den viste tvert i mot at en lisensordning vil gi mindre penger til idrett og kultur.
- Tallene er i kulturdepartementets rapport - den såkalte Rambøll-rapporten - er helt åpenbart feil. De baserer seg på helt utdaterte tall om omsetningen i spillbransjen. Det må være ganske flaut å forsvare en hel politikk på så sviktende tallgrunnlag, uttaler Nakkim.
Utenlandske internettselskaper som ComeOn! omsetter for milliardbeløp blant norske spillere. Ingenting av dette går tilbake til idrett og kultur på grunn av dagens spillovgivning, som gir Norsk Tipping monopol på spill i Norge.
- Det synes vi er feil. Den nye rapporten fra Menon viser med all tydelighet at alle har noe å tjene på å tillate en lisensordning i Norge. En lovendring vil gi mer penger til frivillighet, bedre forbrukervern og komme de useriøse aktørene i bransjen til livs, sier Hans Martin Nakkim.