Nyheter

400 prosent dyrere

Utvannet juice er 400 prosent dyrere i butikk enn om du blander juice og sprudlevann selv, skriver VG.

Publisert Sist oppdatert

I VGs test av utvannet juice fra dagligvarekjedene, er prisen mer enn fire ganger så dyr som om du kjøper juice på kartong og blander selv.

Regnestykkene er basert på at det benyttes appelsin- og eplejuice fra konsentrat til kroner 6,30 og 7,30 per liter. I tillegg vann med kullsyre til kroner 4,66 per liter.

VG har sammenlignet prisene på Orangina, Snapple, Capri Sonne, Solrik, Noisy, Limo, Farris & Juice, Knerten fruktdrikk og Kuli. I butikken koster en liter Noisy Orange fra Tine, kroner 28,20 uten pant. Det er over 400 prosent dyrere enn om du lager tørstedrikken selv, konkluderer avisen.

– En kombinasjon av utelukkende appelsinjuice og kullsyreholdig vann gir en altfor syrlig og tam fruktsmak. Derfor benytter vi også druejuice og mangojuice, som sammen med appelsinjuicen gir Noisy Orange en fyldigere og friskere smak. Dette er altså ikke noe du klarer å lage ved kjøkkenbenken, sier daglig leder Lise Falkfjell i Sunniva Drikker til VG.

Powered by Labrador CMS