Nyheter

42-doblet resultatet

KIWI-TOPP: Hun er den eneste som har vunnet Kiwi Cup to ganger, og nå er sannelig Liv Karin Byholt på god vei igjen. I løpet av fem år har hun doblet omsetningen og 42-doblet overskuddet på Kiwi Nedenes.

Publisert Sist oppdatert

Liv Karin Byholt har arbeidet i Kiwi i seks år. Fem av dem som sjef på Kiwi Nedenes utenfor Arendal. - Jeg har ikke gruet meg for å gå på jobb én dag, sier hun.

Ny seier

I løpet av de fem årene i butikken har hun gått helt til topps og fått pris for Norges beste Kiwi-butikk to ganger. I år kom hun dessuten helt til finalen i kåringen av Årets kjøpmann, og trekkes dermed frem som en av de fire beste i landet uansett kjede. Og nå er hun igang igjen. - Vi vant første runde i Kiwi Cup i år. Det er bare å gå på så lenge det er gøy, sier hun.

Resultatet av de mange premiene er blant annet en motivert og samkjørt stab. En rekke premier som omfatter sosiale tiltak for de ansatte, ble toppet av at kjedetoppene tok over hele butikken og sendte staben til Budapest for halvannet år siden. Summen av de mange premiene er blant annet teambuilding-effekt, og følgelig mulighet for å gjøre det enda bedre neste gang.

Doblet salget

Hvis det går an å gjøre det stort bedre, da. Liv Karin Byholt tok over en butikk som såvidt gikk i pluss. 100 000 kroner i resultat av en omsetning på 21 millioner kroner. Nå er omsetningen doblet i løpet av fem år, til 42,5 millioner kroner i fjor. Da endte overskuddet på 4,2 millioner.

Da Kiwi headhuntet den daværende salgsfremmeren i Synnøve Finden, hadde hun aldri skannet en vare. Ikke var det kjedens beste butikk hun fikk ansvaret for, heller. - Jeg regnet med at hvis det gikk bra der, så fikk jeg kanskje en bedre butikk neste gang. Så kom jeg hit i 2003 og fikk gullgruven min. Jeg visste at butikken hadde et kjempepotensial. Det kunne egentlig bare gå én vei, sier hun.

Barn og bleier

Det er familiene som dominerer på kundefronten i butikken en mils vei unna Arendal sentrum. Nedenes er i vekst, det bygges nye hus, småbarnsfamiliene blir flere, og Kiwi lykkes godt med å appellere nettopp til dem.

Du skal ikke lenger enn rett innenfor døren til Kiwi Nedenes før du ser at barnefamiliene er velkomne. En gulv-til-tak-eksponering med rundt 30 paller Libero-bleier er det første som møter kundene. I fjor sommer var den byttet ut med juice i en periode, men det ble mye arbeid og vanskelig rullering. Så i år blir bleiene værende på plass gjennom sommeren, også.

- Et fint fargespill, konstaterer Liv Karin Byholt. - Og det er viktig å vise at barnefamilier er ett av våre største satsingsområder.

Hun snakker gjerne varmt om industriens folk i butikken.

- De følger meg veldig godt opp. Hadde jeg ikke hatt den hjelpen, hadde jeg måttet bruke to hele dagsverk på å fylle i varer hver eneste torsdag. Det er mye penger i løpet av et år. Samtidig er folkene fra industrien så flinke til å ivareta sin egen varegruppe. Dem må vi stelle pent med, sier Liv Karin Byholt.

Powered by Labrador CMS