Nyheter
6,1
KORSVOLL I OSLO: Safen var åpnet og innholdet fjernet. Brekkehagen kiosk ble lettet for 80 000 i sporveiskort og like mye i kontanter. Nå fortviler kioskeier Gunnar Edvardsen, som må erstatte sporveiskortene av egne midler. Det mener han er urettferdig.
Det var natt til søndag 21. januar at tyvene tok seg inn i Brekkehagen kiosk. De unngikk områder som var kameraovervåket og kom seg inn i safen ved hjelp av nøkler og riktig kode. Bare noen få personer hadde tilgang til nøklene, og kjøpmann Gunnar Edvardsen mener derfor at tyvene må ha fått hjelp av en utro tjener.
- Det var helt forferdelig å komme hit på morgenen og se at alt var borte. Over 80 000 i sporveiskort og like mye i kontanter, sier Edvardsen.
INGEN NÅDE
- Forsikringsselskapet ville ikke dekke tapet ettersom tyvene hadde kommet seg inn ved hjelp av nøkler. Derfor søkte jeg Sporveien om å få ettergitt beløpet på 80 700 kroner, som er det de skal ha for kortene. Jeg fikk avslag, så jeg søkte igjen, til neste instans. Det ble nytt avslag.
- Men Sporveiene kan vel ikke være ansvarlige for sikkerheten i kiosken din?
- Nei. Men jeg synes likevel ikke det er riktig at jeg som kommisjonær skal erstatte kortene. Det er et uforholdsmessig stort ansvar i forhold til en kommisjon på 1,5 prosent. Jeg vet at andre har høyere kommisjon. I Reitangruppen har de 2,5 prosent. Sporveien burde se dette, og ettergi beløpet, sier Edvardsen.
LOVEN PÅ SIN SIDE
I Sporveien er man av en annen oppfatning:
- Vi har vurdert dette grundig, både i forhold til kontrakten og lovverket (Kommisjonærlovens paragraf 10), og er kommet til at vi ikke skal ettergi beløpet i slike saker, sier salgskonsulent Yngve Solberg til Handelsbladet FK.
- Er det slik at dere i visse tilfeller godtgjør for tap av kort ved tyveri?
- Nei. Det er noe vi aldri gjør. Det er kommisjonæren som står ansvarlig for kortene. Vi har behandlet dette hos selskapets jurist, og der er de kommet til at vi har opptrådt korrekt, sier salgssjef Anders Rolland.
- Sporveiskort er for kontanter å regne, og det er opp til kommisjonæren å sørge for forsikring, sier Yngve Solberg, som presiserer at Brekkehagen kiosk i alle år har vært en eksemplarisk kommisjonær. Sporveien har i brevs form tilbudt Edvardsen et møte for om ønskelig å diskutere en nedbetalingsplan.
ET LITE HÅP
Gunnar Edvardsens håp ligger nå i at politiet løser saken, at tyvene pågripes og stilles til ansvar for beløpet. Men han har erfart at denne typen saker ikke ligger øverst i bunken hos Oslo politikammer.
- Jeg fikk først et brev med beskjed om at saken var henlagt. Det mente jeg var for galt, med tanke på omstendighetene. Det burde være mulig å løse denne saken. Jeg klaget, og fikk medhold fra politiadvokaten som har begjært den gjenopptatt. Så det finnes håp.
Kjøpmannen legger ikke skjul på at hele saken er en stor belastning.
- Jeg sover ikke om natta. Dette tærer både fysisk og psykisk, sier Edvardsen.