Nyheter

9,8 prosent dyrere diesel

Salget av diesel økte med hele 20,9 prosent i november, viser tall fra SSB. Samtidig nådde dieselprisen denne måneden sitt høyeste nivå hittil i år. Prisøkningen var på 9,8 prosent i forhold til november i fjor.

Publisert Sist oppdatert

I november kostet autodiesel i gjennomsnitt 12,14 kroner. Dette er 9,8 prosent mer enn i samme måned i fjor.

Tall fra SSB viser at det i november ble solgt totalt 321 millioner liter diesel. Det er 55 millioner liter, eller 20,9 prosent, mer enn november 2009. Salget av autodiesel sto for cirka 37 prosent av det totale salget av petroleumsprodukter.

Salget av bensin endte på 122 millioner liter i november, en reduksjon på 4,1 prosent. Prisene på bensin var i gjennomsnitt 13,13 kroner for en liter blyfri 98 oktan og 12,76 for en liter blyfri 95 oktan. Dette er en økning på henholdsvis 4,1 og 5,2 prosent fra november 2009.

Powered by Labrador CMS