Nyheter

Advarer mot farlig fett i Nugatti

Stabburet har fjernet omstridt palmeolje fra andre produkter, men ikke fra Nugatti. – Urovekkende at palmeolje er en hovedingrediens i Nugatti, mener ernæringsprofessor.

Publisert Sist oppdatert

Seksjonsoverlege Leiv Ose er overrasket over at Stabburet bruker palmeolje i Nugatti. Palmeoljen er, i motsetning til de fleste andre vegetabilske oljer, et produkt som ekspertene vil at vi skal spise mindre av. – Palmeolje har unike, funksjonelle egenskaper ved at oljen har halvfast konsistens i romtemperatur og ikke trenger å herdes, slik andre naturlige vegetabilske oljer må, opplyser kommunikasjonsdirektør Dag Olav Stokken i Stabburet til NRK.no.

Han sier videre at Stabburet har tatt en prinsippavgjørelse på å fjerne palmeolje i alle sine produkter, men at dette tar tid for Nugatti, blant annet fordi alternativer må testes i hele produktets holdbarhetstid. – Vi mener det blir helt feil å peke på Nugatti som en hovedkilde til palmeolje eller som årsak til at folk får høyt kolesterol. Palmeolje inngår i en rekke ulike matvarer, og årsakene til høyt kolesterol og livsstilssykdommer er mange og sammensatte, sier han.

Powered by Labrador CMS