Nyheter
Aktivister aksjonerer i butikker
Palestinakomiteen i Norge aksjonerer mot israelsk frukt ved å sette ut klistrelapper med budskapet «Boikott Israel» i butikker.
Helgø Matsenter i Sandnes har hatt besøk av Palestinakomiteen, som har klistret en boikott Israel-lapp på en kartong Sharon-frukt. På lappen står det videre: «Advarsel: Varen inneholder spor av okkupasjon og undertrykking», skriver Aftenbladet.no.
Butikksjef i Helgø Matsenter på Bogafjell Martha Wathne er forbauset over handlingen. – Dette har vi aldri opplevd før, og det er absolutt ikke noe butikken har gjort. Vi aner ikke hvordan dette kan ha skjedd, men det er mest sannsynlig en som har vært innom som har klistret lappen på esken. Esken skal nå fjernes, sier Wathne til Aftenbladet.
Fra høyere hold i butikken får Aftenbladet.no også klar beskjed om at Helgø ikke støtter en slik aksjon. – Det er klart at vi ikke synes noe stort om en slik framgangsmåte. Dette er en vare vi har lov å selge. Vi tar ikke noe politisk standpunkt i vår butikk. Vi er ikke vant med at folk går inn og tar seg til rette på denne måten, sier markedssjef i Helgø, Oddvar Hanasand.
Tidligere i mars kjørte organisasjonen en lignende boikott-aksjon mot Coop i Bergen. Klistremerker ble satt på israelske varer i fire av de største og mest sentrale Coop-butikkene i Bergen. – På Coop Obs i Lagunen var butikkpersonalet i ferd med å legge ut Carmel Agrexco avocado da vi ankom, forteller en av aktivistene på Boikott Istrael-nettsiden.
– Vi klistret med glede løs. I tillegg til avocado fant vi paprika, cherry-tomater, citrusfrukt og dadler fra Israel. Responsen fra folk som fikk flygebladet var positiv, og også under oppsetting av klistremerker inne i butikken mottok vi støtte fra kunder, forteller aktivisten videre.
På nettsiden ligger både løpesedler og klistrelapper klare til nedlasting for de som måtte ønske å delta som aktivister. På nettsiden oppfordres også de som har innflytelse på varesortimentet i butikken til å velg bort israelske varer.