Nyheter

Ansett som kreftfremkallende i USA – sprøytes på jordbær i Norge

Sprøytemiddelet spirodiklofen brukes på norske jordbær, mens myndighetene i California sier stoffet er kreftfremkallende, skriver NRK.

Publisert Sist oppdatert

– Det er ubehagelig å vite at det selges mat som på grunn av sprøyting kan være farlig uten at man blir opplyst om det, sier direktør i Forbrukerrådet, Randi Flesland til NRK.

Forsøk på rotter har vist at spirodiklofen kan gi dem som er i kontakt med stoffet redusert forplantingsevne over flere generasjoner og kreft i lever, testikler og livmor. Det er grunnen til at stoffet er på en liste over kreftfremkallende stoffer i California i USA, og til at Nederland i 2012 tok til orde for å kutte kraftig i tillatt mengde i jordbær.

I vedtaksbrevet fra da Mattilsynet godkjente stoffet for bruk i Norge, skriver etaten at det er «det preparatet som har mest uheldige helseegenskaper.»

Likevel ble middelet godkjent fordi andre sprøytemidler var i ferd med å slutte og fungere.

Spirodiklofen selges hverken i Sverige eller Danmark, men er tillatt i Finland.

Selskapet Bayer, som importerer stoffet, sier at all deres forskning viser at stoffet er trygt.

– Norske myndigheter gjør veldig strenge vurderinger før godkjennelse av sprøytemidler. Det er trygt å spise frukt og bær som er behandlet slik som er godkjent av norske myndigheter, sier kommunikasjonsdirektør i Bayer, Frode Nakkim til NRK.

Powered by Labrador CMS