Nyheter

Bare bra fisk

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

NYDALEN I OSLO: Norgesgruppen har kuttet leverandører og tatt kontroll over verdikjeden sin på fisk. Resultatet er at andelen dårlig fisk i butikken har falt fra 23 prosent til to prosent.

- Et Bama innen fisk. Slik omtaler kategorisjef Vidar Olsen ønsket om å la én leverandør ta ansvaret for varestrømmen inn til Norgesgruppens butikker. Det ble Hallvard Lerøy. Blant tiltakene Lerøy har gjennomført, er å pakke fisken i D-pak på slakteri eller mottak, holde kjølekjeden under to grader og merke kassene med fangst- eller slaktedato. - Målet er raskest mulig distribusjon frem til butikk, fastslår direktør Anne Hilde Midttveit.

- Antall dager før butikk har vært for dårlig. I kombinasjon med temperatur har det gitt utakseptabel kvalitet, sier Vidar Olsen.

Nå er utrullingen ferdig. Ifølge Norgesgruppens egne målinger har andelen fisk som ikke er god nok, falt fra nesten 40 prosent til bare tre prosent hos grossisten, og fra drøye 23 til litt over to prosent i butikken.

Powered by Labrador CMS