Nyheter

Bare halvparten sier hei

Butikkansatte i norsk detaljhandel overser kunder og sier sjelden «hei». Det viser Daymarkes kartlegging av 84 landsdekkende kjeder.

Publisert Sist oppdatert

Daymaker AS har kartlagt hvordan kundene oppfatter møtet med aktørene i den norske detaljhandelen. Selskapets 1500 «mystery shoppers» har besøkt 84 kjeder i 15 bransjer i månedsskiftet november/desember og sjekket hvordan de ble møtt på 15 punkter som er viktig for totalopplevelsen og derved salget, skriver Dagens Næringsliv. Målinger viser blant annet at bare 51 prosent av kundene får ett hei i den norske handelen.

– Totalinntrykket er relativt godt. Men kjedenes utfordring er at mange medarbeidere tydeligvis ikke vet hva som trigger kundene, og at den aller viktigste faktoren her er førsteinntrykket og kontakt, sier daglig leder Petter Austad i Daymaker til DN.

Undersøkelsen avdekket at norske butikkansatte i svært liten grad hjelper kunden med kjøpsbeslutningen. De er også lite opptatt av mersalg når kunden først har bestemt seg for hovedproduktet. – En god selger prøver å ta kontroll på hele salgsprosessen. De må ikke glemme at de er i er i butikk for å selge, sier han.

Dårligst ut kom varehus (av typen Jula og Biltema), bensinstasjoner og bokhandler. Best ut kommer bransjer der kundene trenger råd og forventer god service: optikerne, farge og tapet, samt sportshandelen. Dagligvarehandelen er ikke undersøkt.

Powered by Labrador CMS